EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionůCENA - 1. díl: 299 Kč

CENA - 2. díl: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.


>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Amsterdam Arena, ve své době nejmodernější na světě

Amsterdam ArenAAmsterdam ArenA 01.04.2014: Multifunkční stadion Amsterdam ArenA, se svou kapacitou 53 tisíc diváků, je největší v Nizozemsku a ve své době byl považován za nejmodernější stadion na světě. Původní plány nového stadionu v Amsterdamu byly určeny pro případ konání Letních olympijských her v roce 1992. Nizozemsko však kandidaturu nevyhrálo a z výstavby olympijského stadionu s atletickou dráhou muselo sejít. Veškerá energie se začala směřovat na čistě fotbalový chrám a jako první v Evropě se zatahovací střechou.

Interiér stadionu je pokryt barevnými sedadly, která samy o sobě tvoří choreografii přes všechny tribuny. Cena za celou výstavbu se pohybovala kolem 140 milionů euro, v té době se však v Nizozemsku platilo ještě guldeny. Nový stadion na okraji Amsterdamu se začal stavět v listopadu 1993 a za necelé tři roky, v červenci 1996, byl otevřen. Stadion byl otevřen v srpnu 1996 zápasem mezi AFC Ajax a AC Milán. První velkolepou událostí Amsterdam Areny, bylo finále Ligy mistrů v roce 1998 mezi Juventusem a Realem Madrid (0:1).

Stadion byl také součástí Mistrovství Evropy 2000 konané v Nizozemsku a Belgii. Amsterdam Arena hostila celkem pět zápasů. Tři v základní skupině, čtvrfinále a osmifinále, ve kterém byli domácí Nizozemci vyřazeni Itálií až v penaltovém rozstřelu. Finále proběhlo na stadionu De Kuip v Rotterdamu. Jako jeden z nejvýznamnějších zápasů posledních let, je považováno nedávné finále Evropské ligy UEFA 2012/2013, ve kterém Chelsea porazila Benficu Lisabon gólem na 2:1 v třetí minutě nastavení.
 


ZAJÍMAVOSTI:  PARTNER ČLÁNKU:


Foto: Marc John (CC BY 2.0)


Autor: Jiří Vojkovský |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 5861

© 2012 - 2021 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de   .

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.