EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Celtic Park - největší stadionu ve Skotsku

Glasgow - Celtic ParkGlasgow - Celtic Park 06.07.2015: Celtic Park je se svou kapacitou 60 832 diváků největší skotský stadion, zároveň sedmý největší stadion ve Velké Británii a jeden z nejstarších stadionů na světě vůbec. Historie Celtic Parku se píše od 13. srpna 1892 a za tuto dobu prošel řadou rekonstrukcí. Nejdříve roku 1898 a poté 1929. V letech 1957 až 1971 byly postupně instalovány světelné reflektory a postupem času potřeboval stadion nutně další modernizace. Především v 80. bylo potřeba se starým stadionem něco udělat.

Kolem roku 1990 měl však klub špatnou finanční kondici a ta se výrazně zlepšila až po změnách, které proběhly ve vlastnické struktuře klubu. Celtic Park tedy prošel rozsáhlou rekonstrukcí až mezi roky 1994 až 1998. Původně měl kapacitu 40 000 diváků a oválný protáhlý tvar podobně jako národní stadion Hampden Park. Od této poslední rekonstrukce mají tribuny uvnitř stadionu nový okouzlující vzhled. Z venčí má stadion také svůj půvab, ne však už tak dokonalý jako interiér. Malinkou kaňkou na výhledu z horních řad na hrací plochu, jsou sloupy podpírající střechu. Ty lehce kazí rozhled po celém hřišti. Bez nich by však střech stadionu nedržela.
 

Celtik Glasgow založený roku 1888 odehrál své první utkání v Celtic Parku, v květnu téhož roku, proti o 16 let staršímu Rangers FC, který sídlí také ve skotském největším městě Glasgow. Rangers však kvůli finanční nestabilitě hrají momentálně třetí skotskou ligu, tu však s přehledem vedou. Tak jak už to na světě bývá, i mezi těmito týmy z jednoho města, vznikla postupem času nesmiřitelná rivalita, která bude trvat na věky věků. Zápasy městského derby jsou ty nejpopulárnější a nejde v nich jen o další body do tabulky, ale především o prestiž porazit svého největšího "nepřítele". Při derby mezi Celticem a Rangers v roce 1938, byl zaznamenán dosavadní divácký rekord tohoto stadionu. Zápas tenkrát vidělo na vlastní oči 92 975 diváků. Tenkrát byla samozřejmě většina míst na stání.
   

Celtic Park, Kapata: 60 832


Foto: Zhi Yong Lee from Glasgow, UK (CC BY 2.0)


Ve varu skotských fanoušků, pravidelně vyprodaného Celtic Parku, zaručeně zažijete tu nejfotbalovější atmosféru na světě, ať už se jedná o běžný ligový duel s týmem na konci tabulky či nějaký veledůležitý, rozhodující zápas v Lize mistrů. V Celtic Parku na první pohled nenajdete kotel domácích fans. Ten bývá na většině jiných stadionem výrazný vlajkami, transparenty a především zpíváním chorálů. V Celtic Parku je tomu jinak. Tam fandí prostě všichni stejně. Je jedno, jestli jste v sektoru za brankou nebo na postranní tribuně, jestli sedíte v první či v poslední řadě. Na Celticu fandí prostě všichni!
 


Celtic Glasgow - Hibernian FC Celtic Park 2006


Jiří Vojkovský | Foto: Celtic-Glasgow.cz, FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 5650

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.