EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

FOTOREPORTÁŽ: Jak jsme NEnavštívili stadiony v Bukurešti

Bukurešť - Stadionul GhenceaBukurešť - Stadionul Ghencea 22.04.2013: Pro načerpání nových fotbalových zážitků a rozvoje webu FotbaloveStadiony.cz, jsme se tentokrát vydali pro změnu na jihovýchod Evropy. Konkrétně do dvoumiliónové rumunské metropole Bukurešť. Záměr byl jasný, navštívit ligové utkání na domácí půdě historicky nejúspěšnějšího rumunského celku Steauy Bukurešť. Co se návštěvnosti týče, rumunská liga je na tom podobně jako naše česká Gambrinus liga. Ale proč se nepodívat, jak to na fotbale v Rumunsku doopravdy chodí?

Domácím stadionem Steauy je Ghancea Stadionul s kapacitou 28 000 diváků. Ten se nachází v sektoru 6, který je podle místních obyvatel nejnebezpečnější ze všech šesti sektorů, do kterých je Bukurešť rozdělena. Steaua však měla hrát tento ligový duel proti Petrolul Ploieşti na národním stadionu Arena Nationala s kapacitou 55 600 diváků. V této moderní aréně hraje Steaua a další rumunské celky případné zápasy evropských pohárů. Důvodem odehrání duelu na národním stadionu, však nebylo očekávání tak vysoké návštěvy, ale jen a pouze zvýšení využití nového stadionu Arena Nationala, který byl postaven v roce 2011.

Dva dny před odletem do Bukurešti však nastala nečekaná změna plánu. Dostala se k nám zhruba týden stará informace, že zápas Steauy Bukurešť s Petrolul byl přeložen ze soboty na pondělí večer, z důvodu televizního přenosu. Více než měsíc dopředu objednané letenky, však měly datum odletu téhož dne odpoledne. Zápas Steauy, byl rázem vyřazen z plánu pětidenního pobytu v Bukurešti.

Bohužel, v tomto kole rumunské ligy hrály další dva bukurešťské týmy Rapid a Dynamo na stadionech soupeřů. Jako náhradní alternativa přišla v úvahu "alespoň" prohlídka všech čtyřech významných stadionů v Bukurešti. Tedy národního stadionu Arena Nationala (kapacita: 55 600), stadionu Steuay (kapacita: 28 000), Rapidu (kapacita 19 100) a Dinama Bukurešť (kapacita: 15 300). Z čehož měla vzniknout varianta této fotoreportáže. I z tohoto plánu B nakonec prakticky sešlo!

STADIONY V BUKUREŠTI:

Nejdříve jsme se městskou hromadnou dopravou přesunuli téměř přes celou Bukurešť k stadionu Steauy, Stadionul Ghencea. Přes vstupní bránu celého sportovního areálu Steauy jsme se dostali na kraj stadionu. Tam nás zastavila vojenská hlídka, která střežila celý stadion a nechtěla nás pustit v žádném případě dále. Což nás nemile překvapilo.

V Evropě jsou prohlídky stadionů běžné i mimo zápas. Buďto za poplatek nebo po domluvě se správcem stadionu. V Bukurešti a možná v celém Rumunsku je tohle téměř nemožné.

Generální Manažer Steauy Bukurešť Mihai Stoica (uprostřed).

Nepomohlo ani setkání přímo s generálním manažerem Steauy Bukurešť Mihaiem Stoicou, který se snažil ochotně prohlídku stadionu zařídit. I přes jeho vysoké postavení v klubu, nemohl návštěvu stadionu prosadit. Jelikož je vlastníkem stadionu rumunské Ministerstvo vnitra, které návštěvy stadionu mimo zápasy zakazuje, byli jsme z areálu vyprovozeni jedním z hlídajících vojáků.

Vojenský doprovod ze stadionu.

Po opuštění sportovního areálu Steuay Bukurešť jsme začínali tušit, že prohlídky dalších stadionů nebudou asi jednoduché. V plánu byla prohlídka národního stadionu, 55 tisícového kolosu Areny Nationaly. Bohužel se naše obavy záhy potvrdily. Dostali jsme telefonicky informaci, že návštěva národní arény je možná nejdříve do dvou dnů a to s předem zaslanou žádostí pod hlavičkou dané organizace.

Jelikož jsme již byli na cestě ke stadionu, tak jsme si arénu prohlédli alespoň zvenží. Stadion byl podél svého obvodu rovněž střežen několika člennou hlídkou, tentokrát ne však vojenskou.


Před Arenou Nationala.

Stadion bylo možné obejít a maximálně přes mříže nahlédnout na chodbu propojenou se vstupem na tribuny. Usoudili jsme, že pokračovat v plánu B, tedy prohlídkou dvou zbylých stadionů Rapidu a Dynama Bukurešť, bude asi zbytečné. Rumunské fotbalové poznávání stadionů bylo tedy u konce.Nejvýznamnějším zápasem na půdě národní arény bylo finále Evropské ligy 2012 mezi Atlética Madrid a Athletic Bilbao (3:0). Co se návštěvnosti týče, tak zhruba šesti tisícové návštěvy zápasů Steauy musí působit hodně prázdně, na téměř třicetitisícovém, vojáky hlídaném Ghancea Stadionul. Natož na 55 tisícovém kolosu jako je Arena Nationala.

V dalších dnech pokračovala plánovaná prohlídka hlavního města Burešti a jeho okolí. Další zajímavé setkání přinesla cesta do Karpat na Drákulův hrad Bran Castle. Ve vlaku jsme narazili na rumunského rozhodčího (ve výslužbě) Stefana Chivu, který mimo domácí ligu pískal dle vzpomínek, také zápas české ligy mezi Baníkem Ostrava a Zbrojkovsku Brno v roce 1992. Dále také soudil pohár na půdě Espanyol Barcelona a další zajímavé evropské zápasy.

Setkání s bývalým rumunským a mezinárodním rozhodčím Stefanem Chivu.

I když se nepovedlo naplnit ani jeden z možných plánů, byla přesto návštěva Bukurešti nejen z fotbalové stránky zajímavá a přínosná. Příští návštěvu stadionů v těchto jihovýchodních končinách Evropy, bude nutné lépe promyslet.
 
  PŘEHLED  FOTOREPORTÁŽÍ:
  Anderlecht (2015)   FC Vaduz (2014)   Steaua B. (2013)   Bangkok (2012)

  EURO (2012)   Benfica (2012) Galatasaray (2011)   Bordeaux (2011)
  Arsenal (2010)   AC Milan (2009)   Sampdoria (2009)   Man. City (2008)
  Dundee (2008)
Hertha Berl. (2007)   Valencia (2007)
  Celtic (2006)

Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 6729

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.