EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

FOTOREPORTÁŽ: Vzpomínka na Benficu Lisabon (2012)

Lisabon - Estadio da LuzLisabon - Estadio da Luz 21.02.2014: Touto fotoreportáží se vrátíme na zápas portugalské Primeira Ligy. Konkrétně na zápas 27. kola sezony 2011/2012, ve kterém domácí Benfica Lisabon zvítězila proti CS Marítimo Madeira 4:1. Estádio da Luz s kapacitou 65 000 diváků navštívilo v tomto zápase kolem 45 000 diváků. Atmosféra portugalské ligy byla na slušné úrovni. Nejde jí však srovnat například s Premier League či německou Bundesligou. Místo hromadného skandování či častého zpívání chorálu se spíše "jen" fandilo.

Přesto byla návštěva portugalské ligy velkým zážitkem. Škoda jen, že jsme si tento zážitek nevychutnali naplno i s předzápasovým tréningem, nástupem hráčů na hřiště a samotným výkopem. Z předchozích zkušeností s návštěvou takovýchto podobných evropských zápasů, máme již ve zvyku být před utkáním právě i na tyto události. Určitě stojí za to si vychutnat scházející se desetitisícové davy fanoušků, koupit si šálu domácího klubu, dát se s fanoušky do řeči a celkově načerpat tu pravou fotbalovou atmosféru. Tohle vše bylo samozřejmě v plánu a především také vidět před výkopem ceremoniál v podobě  létajícího orla, symbolem Benficy Lisabon. Bohužel se prakticky vše plánované nepovedlo...

Vstupenky rezervované do páté řady za lavičku domácí Benfiky měly všechny tyto zážitky zaručit. Čas před výkopem, který se konal v 17:00, byl věnován rozsáhlou prohlídkou hlavního města Lisabonu s včasným přesunem na Estádio da Luz. V průběhu návštěvy lisabonského hradu jsme však zjistili, že  doklad o rezervaci a zaplacení elektronicky zakoupených vstupenek, které bylo potřeba vyměnit před zápasem za vstupenky, zůstal na hotelovém pokoji. Tato nepříjemná situace okamžitě ohrozila včasnou návštěvu zápasu. Návrat do hotelu znamenal přesun na druhou část města, než jsme se na momentální prohlídce hradu nacházeli. Museli jsme se nakonec smířit, že veškeré plánované zážitky, včetně letícího orla před zápasem, opravdu neuvidíme.
 
ZAJÍMAVOSTI:  PARTNER ČLÁNKU:


Cestou na zápas jsme míjeli také stánek Sportinu Estáidio José Alvalde (50 528 diváků). Ke stadionu Benficy jsme dorazili pár minut po výkopu. Čekal nás však nelehký úkol, najít místo k výměně internetové rezervace za vstupenky. U první pokladny nás poslali k další, u další na další, až jsme obešli téměř celý 65 tisícový kolos. Přímo na místa jsme usedli ve 20. minutě, kdy už Benfica vedla 2:0. I přesto zbývajících 70 minut portugalské ligy, přineslo krásné tři branky a další fotbalové zážitky na vysoké úrovni.
  Takovýchto podobných stánků se suvenýry bylo v okolí stadionu desítky.
 
Z jedné strany je ke stadionu přístup podchodem, který zdobí dokonalé klubové grafity.
  Socha orlice nad hlavním vchodem do stadionu, symbol Benficy Lisabon.
 
Zhruba ze 70 procent zaplněný Estádio da Luz. Šála domácích do sbírky nesmí chybět z žádného zápasu.

Fascinující je provedení konstrukce střechy nad celým stadionem, kterou tvoří čtyři obrovské ocelové oblouky. Polykarbonátové pokrytí umožňuje slunečním paprskům co nejvíce proniknout na stadion a vytvořit tak maximum přirozeného světla. Estádio da Luz v překladu znamená Stadion světla.
  Prostřední patro tvoří po obvodu stadionu VIP zónu.
  Benfica Lisabon Po konečném hvizdu vítězného zápasu Benficy (4:1), se fanoušci hrnuli k tunelu vedoucímu do šaten, aby se s hráči pozdravili.

Je vidět, že při předpokladu, že nebude zápas vyprodaný, vedení Benficy neprodává záměrně vstupenky na horní tribunu "Coca Cola
". Má to jistě své marketingové důvody, aby mohli podvědomě prezentovat jednoho ze svých hlavních partnerů.

  PŘEHLED  FOTOREPORTÁŽÍ:
  Steaua B. (2013)   EURO (2012)
  Benfica (2012) Galatasaray (2011)

  Bordeaux (2011)   Arsenal (2010)   AC Milan (2009)   Sampdoria (2009)
  Man. City (2008)   Dundee (2008)
Hertha Berl. (2007)
  Valencia (2007)
  Celtic (2006)      

Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 4449

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.