EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

FOTOREPORTÁŽ: Vzpomínka na Manchester City (2008)

Manchester - Etihad StadiumManchester - Etihad Stadium 21.11.2012: V září 2008 jsme s velkým očekáváním navštívili zápas nejprestižnější fotbalové soutěže na světě, tedy anglickou Premier League. Konkrétně zápas 4. kola ročníku 2008/2009 mezi domácím Manchesterem City a Chelsea FC, který skončil porážkou domácích City 3:1. Stadion s kapacitou 47 805 diváků byl jak jinak než vyprodaný do posledního místa s úžasnou atmosférou, která přísluší takovému top zápasu Premier League. Dnešní Etihad Stadium se tenkrát v roce 2008 jmenoval ještě Stadium of Manchester City.

Vstupenky jsme jako obvykle rezervovali přes internet zhruba 2 týdny před zápasem. Jedna vstupenka vyšla na 30 liber, v přepočtu kolem 900 Kč. Od roku 2008 se ceny prakticky nezměnily a vstupenky se dají dnes pořídit přibližně za stejnou cenu. Abychom si mohli vůbec vstupenky rezervovat, museli jsme se stát členy oficiálního fanklubu Manchester City. Což nebyl problém a vše se vyřídilo vcelku jednoduše opět přes internetovou registraci. Do páru dnů poštou dorazily bez problému vstupenky s členskými kartami fanklubu Manchesteru City.

Popravdě jsme měli dříve v plánu se vydat na derby Liverpoolu s Manchesterem United, ale na takový top zápas se jen tak někdo nedostane. Při pokusu o rezervaci vstupenek jsme zjistili, že nestačí být jen členem fanklubu, ale fanoušek se musí prokázat, že již na předchozím zápase Liverpoolu několikrát byl. Jedná se o jakési opatření, které má zajistit, aby se na takovýto velký zápas jako je derby mezi Liverpoolem a Manchesterem dostal opravdový věrný fanoušek a ne např. náhodný turista. Neznamená to, že by se však nedalo na zápasy Liverpoolu dostat, ale při první návštěvě si člověk musí pravděpodobně vybrat méně atraktivního soupeře. I tak to však nemusí být jednoduché, protože liverpoolský stadion Anfield s kapacitou přes 45 tisíc diváků, je téměř pokaždé vyprodaný.

Vraťme se k zápasu City proti Chelsea. V roce 2008 ještě Manchester City nepatřil na špici Premier League, jak je tomu dnes zvykem, ale hrával prakticky střed až horší střed tabulky. Převrat se však blížil. Před tehdejší sezónou koupili klub arabští šejkové, mimo jiné také majitelé obrovské letecké společnosti Etihad Airways, dle které byl přejmenován domácí stadion z původního názvu Stadium of Manchester City na Etihad Stadium. A v zápase proti Chelsea přivedli svou první velkou posilu. Jednalo se o hvězdného brazilce Robinha, kterého šejci koupili z Realu Madrid za neuvěřitelných 42 milionů euro. Ve 13. minutě už vedlo City 1:0 právě díky přímého kopu Robinha. Nakonec však Chelsea i díky zákrokům Petra Čecha, otočila zápas na konečných 1:3.

ZAJÍMAVOSTI:
Etihad Stadium má po svém obvodu 8 takovýchto kruhových věží, sloužících pro vstup do horních pater stadionu. Základy stadionu a jeho první patro je zabudováno v zemi.
 
Před zápasem jsme zakoupili ve fanshopu do sbírky šálu domácího týmu.
 
Fanoušků z Chelsea dorazilo kolem třech tisíc a vytvořili velký kotel, který byl obklíčen žlutými stewardy. Vše proběhlo bez problémů.
 
Frank Lampard před rohovým kopem, se kterého padnul vyrovnávací gól na 1:1.
  Petr Čech, vždy ve střehu.
 
Konečný výsledek 1:3 pro Chelsea odpovídal předvedené hře.
 

Zažít takový zápas Premier League na vlastní oči byl neskutečný zážitek, který můžeme jen doporučit. Návštěva pořádných fotbalových zápasů se pomalu stává "drogou", proto se v dalších fotoreportážích vypravíme znova na anglický fotbal, konkrétně na Emirates Stadium, na zápas Arsenalu s Birminghemem City. Abychom nepředbíhali, tak v další fotoreportáží zavítáme nejdříve do Itálie na světověznámé San Siro, kde jsme zažili velké derby mezi AC Milán a Interem.
 
    Suvenýry City - dresy, trička, šály, čepice a další...

 
  PŘEHLED  FOTOREPORTÁŽÍ:
  Steaua B. (2013)   EURO (2012)
  Benfica (2012) Galatasaray (2011)

  Bordeaux (2011)   Arsenal (2010)   AC Milan (2009)   Sampdoria (2009)
  Man. City (2008)   Dundee (2008)
Hertha Berl. (2007)
  Valencia (2007)
  Celtic (2006)      

Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 4535

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.