EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionůCENA - 1. díl: 299 Kč

CENA - 2. díl: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.


>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Jak se postupem času měnil stadion Benficy Estádio da Luz

Lisabon - Estádio da LuzLisabon - Estádio da Luz 14.02.2017: Estádio da Luz byl více než padesát let domovem fotbalistů portugalské Benfiky, než byl v roce 2003 nahrazen novým stejnojmenným stadionem. Výstavba stadionu, také známého jako Estádio de Carnide, byla zahájena v červenci 1953. Ke slavnostnímu otevření došlo o rok později, dne 1. prosince utkáním mezi Benfikou a Portem (1:3). Zpočátku měl Estádio da Luz kapacitu pro 50 tisíc diváků a až s výstavbou třetího parta v roce 1960, byla kapacita navýšena na 80 tisíc.

Třetí patro bylo nejprve postaveno podél hřiště na jedné straně stadionu, nicméně v roce 1985 bylo rozšířeno po celém obvodu, a tak se kapacita stadion vyšplhala až na 120 tisíc, což z Estádia da Luz udělalo největší evropský stadion všech dob. V roce 1992 hostil Estádio da Luz své jediné finále evropského poháru, kterým bylo finále Poháru vítězů pohárů mezi Werderem Brémy a AS Monaco.
 

 
2000 (Photo: Wolfgang Pehlemann, CC BY-SA 3.0)
 
 
V roce 1998 měl stadion nově všechna místa k sezení, čímž jeho kapacita klesla 78 tisíc míst. Když bylo Portugalsku uděleno pořadatelství mistrovství Evropy 2004, vznikla v roce 1999 potřeba modernějšího stadionu. Návrhy na modernizaci Estádia da Luz byly zamítnuty a místo toho se začal nový moderní stadion, což znamenalo demolici toho starého. V březnu 2003 hrála Benfica proti Santa Clara svůj poslední zápas na částečně zbořeném stadionu. Klub pak dohrál sezónu na Estádio Nacional a na podzim 2003 se přestěhoval do nového Estádio da Luz.

JAK SE POSTUPEM ČASU MĚNIL ESTÁDIO DA LUZ (1954 - 2003)

1953 (autor neznámý) 1960 (autor neznámý) 2000 (autor neznámý)

.
 
MAKETA STADIONU BENFICY - 3D PUZZLEAutor: David Kubáň |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 7783

© 2012 - 2021 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de   .

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.