EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Návštěva belgické Jupiler League - RSC Anderlecht

Brusel - Constant Vanden StockBrusel - Constant Vanden Stock 26.11.2015: Když už se vypravit do Belgie na fotbal, tak jednoznačně na půdu jeho nejslavnějšího a nejúspěšnějšího celku, tedy na Anderlecht. Takto jsme alespoň uvažovali před výběrem zápasu belgické Jupiler League. Navíc když za Anderlecht v minulosti hrálo několik českých hráčů jako například Jan Koler (1999 - 2001), dlouhodobá brankářská jednička Anderlechtu Jan Zítka (2002 - 2010), Jan Polák (2007 - 2011) či Stanislav Vlček (2008 - 2009) a další čeští zástupci. Naštívili jsme tedy zápas 14. kola belgické Jupiler League 2015/2016 mezi Anderlechtem a Mouscronem.

Původní záměr byl zhlédnout zápas mezi belgickými rivaly Anderlecht - Bruggy (25. října 2015). Plán byl tedy jasný, rezervovat vstupenky, letenky, hotel a hurá do Bruselu. Dalo se očekávat, že na takovýto top zápas Jupiler League bude nutné rezervovat vstupenky dopředu. Ostatně tak, jak to již roky dělám na jakýkoliv jiný zápas, který se hodlám v Evropě navštívit. Jednoduše jsem tedy vysledoval, že zhruba 10 dní před každým zápasem se objeví na webu Anderlechtu (www.rsca.be) možnost online rezervace. Na řadě bylo zajištění letenek za rozumnou cenu a rezervace hotelu. Vše se povedlo a zbývalo jen vyčkat na den zahájení online prodeje vstupenek na fotbal. Když tento okamžik nastal, nebylo to příjemné zjištění - web oznámil, že na prestižní zápas Anderlecht - Bruggy, bude možno vstupenky zakoupit pouze na občanský průkaz u pokladny před stadionem. Což znamenalo, že je zápas v ohrožení. I když bylo v plánu přiletět do Bruselu dva dny před utkáním, přesto to bylo málo času na to, aby na nás nějaké vstupenky zbyly. Vysněný Anderlecht jsem si však nechtěl nechat ujít. Zkusil jsem vše, co se dalo... E-mailová komunikace vázla, čas běžel a telefonicky se dalo domluvit pouze francouzsky, respektive nedalo. Naskytla se příležitost skrz známého, který má v Bruselu svého známého, že by se pokusil vstupenky zakoupit. Poslední jiskřička naděje však vyhasla po obdržení informace, že je dle očekávání beznadějně vyprodáno.

Následovalo velké zklamání a rozhodování, zda absolvovat pětidenní pobyt v Bruselu bez fotbalového zážitku, který byl přece hlavním cílem výletu! Nutno podotknout, že letenky se hradí vždy po rezervaci, která již proběhla před několika dny. Navíc u nízkonákladových leteckých společností typu Ryan Air není po zaplacení prakticky cesty zpět. Rovněž rezervace hotelu již spolkla zálohu 20 % z ceny. Mimo Brusel bylo v plánu během pěti dní poznat také další krásná místa - Bruggy, Gent či Antwerpy. Běžný člověk by jistě absolvoval belgické poznání i bez fotbalového zápasu. Ne však „fotbalový sběratel“, pro kterého to není jen fotbal, ale koníček spojený s prací a zábavou, rozšíření fotbalového rozhledu a především sbírky evropských fotbalových zápasu. Po dlouhých rozvahách byla volba jasná. Belgie padá, i když už spolykala nějakou tu tisícikorunu. Bylo mi totiž jasné, že kdybych nyní strávil v jedné ze zemí Beneluxu pět dní, jen tak bych se zde nevrátil, abych navštívil Anderlecht.

Došlo k dalšímu zásadnímu rozhodnutí. Na Anderlecht se prostě poletí na další nejbližší možný zápas, ať už hrají s kýmkoliv… Veškeré vyřizování vstupenek, letenek, ubytování a dalších záležitostí začalo na novo. Tentokrát však v přesném pořadí - nejdříve rezervace vstupenek na fotbal a pak dalších nezbytných záležitostí. Povedlo se, v neděli 1. listopadu 2015 jsme si vychutnali zápas Jupiler League mezi Anderlechtem a Mouscron (2:0) s kulisou 26 000 diváků.

I takto složitá může být někdy návštěva vysněného fotbalového zápasu či stadionu, v podání, dejme tomu zkušeného sběratele, který jich na evropské scéně navštívil bez mála dvacet. Ale stálo to za to...


FOTO REPORT z belgické Jupiler League - 14. kolo: Anderlecht - Mouscron (2:0)


Zhruba hodinu a půl před výkopem se ulice a hospůdky v okolí stadionu plní fanoušky Anderlechtu.
     
Pivo Jupiler, klobása či bageta je samozřejmostí pro většinu fanoušků, snad jako všude v Evropě. Právě podle piva nese belgická liga svůj název Jupiler League - tak jako u nás dříve Gambrinus liga.

Po vyzvednutí online rezervovaných vstupenek (35 Eur / osobu) a zakoupení šály (15 Eur), nastal čas plně nasát atmosféru blížícího se zápasu s domácími fanoušky.

Kromě oficiálního fanshopu je v okolí stadionu několik takovýchto podobných, pojízdných obchůdků. Nejedná se však čistě o fanshopy Anderlechtu. Mobilní obchůdky s fotbalovými suvenýry jezdí po celé zemi od zápasu k zápasu a vždy dle domácího týmu změní sortiment. S takovýmto prodejem jsem se již setkal také ve Francii, Španělsku či Německu.

Předzápasový trénink můžou fanoušci sledovat přímo u hřiště. V průběhu zápasu však nesmí nikdo u reklamního mantinelu stát, maximálně projít kolem. Žlutá lajna nesmí být překročena - vše pečlivě hlídají stevardi v oranžových mundůrech.

Upozornění zní jasně. V případě, že by chtěl někdo vniknout na hrací plochu, čeká ho 2 roky zákaz vstupu na stadion a pokuta 1 000 Eur.

Dokonalý zelený pažit je stylově lemován v purpurových barvách Anderlechtu.
  Dvoupatrové tribuny dělí zasklené VIP lóže, které lemují celý stadion.Stadion Constant Vanden Stock s kapacitou přes 28 000 diváků se zaplnil pár minut před výkopem.Z těchto míst horní tribuny jsme sledovali dění na stadionu. Zápas Anderlechtu bojujícího o čelo tabulky s desátým celkem z Mouscron, sledovalo na stadiou 26 000 diváků, téměř vyprodáno.

Kotel hostujících fanoušků Mouscron dělí bezpečnostní zóna s reklamní plachtou. Na výjezd do 100 kilometrů vzdáleného Bruselu jich dorazilo na 150.

O poločasové přestávce se téměř všichni fanoušci přesunuli do útrob stadionu za účelem občerstvení či cigaretkou.

Fotbalové pivo Jupiler bylo čepováno do pevných, zálohovaných kelímků, se kterými jsem se v českém prostředí setkal v Ďolíčku na Bohemce. Občerstvovacích míst bylo dostatek, aby uspokojily všechny fanoušky. Nikde se tak netvořily fronty, vše fungovalo profesionálně, jak se na takovýto stadion sluší a patří.

Konec zápasu, Anderlecht porazil Mouscron 2:0 a posunul se na druhé místo tabulky. Zápas provázela řada nepřesností a málo fotbalových akcí, kterým by se dalo zatleskat. Fotbalově se dá tento duel přirovnat průměrnému zápasu české ligy s tím rozdílem, že u nás by na takovýto zápas dorazilo sotva 7 000 diváků. V Belgii se na fotbal prostě chodí a to dosvědčuje nejen tento zápas Anderlechtu, na který dorazilo přes 26 000 diváků. A atmosféra? Na stadionu to po celý zápas slušně hučelo, avšak s pořádným skandováním, respektive fanděním jsme se setkali jen jednou za zápas. Důvodem jsou celkem tři kotle domácích fanoušků, které nefandí synchronně.

Tím nechci říct, že by návštěva Anderlechtu byla zklamáním, to ani náhodou! Byl to plnohodnotný krásný fotbalový zážitek, který přinesl právě tyto poznání o belgické lize a další fotbalové kultuře vůbec.

Maskot Anderlechtu byl na hřišti přítomen u nástupu hráčů, o poločasové přestávce a samozřejmě při vítězné oslavě po zápase.

Tak jako vždy, mě i na tento zápas doprovodila moje druhá polovička Daniela, za což zaslouží velký dík. Nutno poznamenat, že je i pro ní fotbal zábavou, která nás společně doprovází již 10 let.

  Constant Vanden StockNěco málo o stadionu Anderlechtu:

Stadion s aktuální kapacitou 28 062 diváků byl postaven v bruselské čtvrti Anderlecht před téměř sto lety (1917). Od poslední velké rekonstrukce roku 1983 nese jméno Constant Vanden Stock po svém bývalém hráči a pozdějším prezidentem klubu. Zajímavostí tohoto bruselského stánku je tzv. useknutý roh v jeho severozápadní části, která zasahuje do ulice s obytnými domy.

V plánu byla také další výrazná modernizace stadionu včetně přístavby jednoho patra, čímž by se kapacita navýšila na 33 tisíc diváků. Překážkou se stal zmíněný useknutý roh, respektive obytné domy v jeho blízkosti. Zvednutím stadionu o jedno patro by tribuny výrazně bránily slunečnímu světlu, což se jeho obyvatelům zásadně nelíbí. Modernizace se tímto odložila na neurčito a stadion tak dostal místo nového kabátu, alespoň novou podšívku v podobě nových sedaček v klubových, fialovo bílých barvách, které nahradily stará červená sedadla.


Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz
 DALŠÍ FOTOREPORTY:
  Legia V. (2016)   Anderlecht (2015)   FC Vaduz (2014)   Steaua B. (2013)

  EURO (2012)   Benfica (2012) Galatasaray (2011)   Bordeaux (2011)
  Arsenal (2010)   AC Milan (2009)   Sampdoria (2009)   Man. City (2008)
  Dundee (2008)
Hertha Berl. (2007)   Valencia (2007)
  Celtic (2006)

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 5016

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.