EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Největší německý stadion - dortmundský Signal Iduna Park

Dortmund - Signal Iduna ParkDortmund - Signal Iduna Park 27.09.2016: Pro méně znalé může být překvapením, že největší německý stadion není v Mnichově, kde působí nejslavnější německý gigant Bayern, nýbrž v 600 kilometrů vzdáleném Dortmundu. Vítejte v Signal Iduna Parku. Byla polovina 60. let, rok 1966 a Dortmund jako první německý tým vyhrává Pohár vítězů pohárů. Je tak logické, že se "bossům" dortmundského celku zdál tehdejší stadion Stadion Rote Erde malý a tak začaly padat návrhy na výstavbu nového.

Ty ale papaláši na dortmundské radnici ignorovali a tak se stavba nového stadionu odložila na neurčito. Stavba Westfalenstadionu, který je pod tímto názvem známy, avšak dnes nazývaný Signal Iduna Park, byla vlastně docela náhoda. V Kolíně nad Rýnem měl kvůli nadcházejícímu Mistrovství světa 1974 vyrůst nový, moderní fotbalový stánek. Stadion se postavil, to ano. Nebylo to však v Kolíně, ale o 60 kilometrů dál – právě v Dortmundu.
      Stavba vyšla tenkrát (1974) na 60 milionů marek (asi 240 milionů korun). Původně bylo plánováno, že nový stadion pod názvem Mekka Borussen pojme 60 000 diváků. Architekti ale museli dodržet rozpočet a tak se místo šedesáti tisíc vešlo do nové arény "jen" 54 000. Nový stadion byl otevřen zápasem TBV Mengede – VfB Waltrop, který skončil 1:2. Samotné Mistrovství světa skončilo pro nový stadion úspěchem. Zahrálo si tam hned 5 týmů: Republika Kongo, Skotsko, Brazílie, Bulharsko, Švédsko a nakonec i štříbrné Nizozemsko a vždy bylo vyprodáno!Signal Iduna Park, kapacita: 81 260


Foto: Urby2004 / Wikipedia, Original; Licence: CC by-sa 3.0

Zajímavosti: Samotná Borussia Dotrmund sehrála svůj první zápas na tomto stadionu 2. dubna 1974, to byla ale jen 2. Bundesliga. Premiéru v nejvyšší německé soutěži si Dortmund odbyl v roce 1976. Během následujících let probíhala různá rožšíření, přestavby a zástavby, ta poslední je datována k létu 2004 kdy stadion získal svoji nynější podobu. Westfalenstadion od té doby pojme přes 80 tisíc diváků. Najdeme zde také proslulou "die Südtribüne" neboli jižní tribunu, která pojme neuvěřitelných 25.000 diváků. Mimochodem, největší český stadion Eden Arena pojme o čtyři tisíce méně.   Další významnou událostí na westfálském stadionu bylo Mistrovství světa 2006. To už byl stánek BVB zajetý a hostil rovnou šest zápasů. Mimo jiné i semifinále Německo – Itálie. Stadion od 1. prosince 2005 nese místo Westfalenstadion název Signal Iduna Park.

Foto: Ra Boe / Wikipedia, Original; Licence: CC by-sa 3.0


Využití stadionu:
Největší německý stadion má kromě fotbalu také jiná využití. Každé léto se tam koná několik koncertů, stánek si také pronajímá dortmundská technická univerzita. Signal Iduna Park drží zároveň rekord v počtu krámků s občerstvením, nalezli bychom jich tu přes 3 500. Do Dortmundu určitě jezdí rád i německý Nationalmannschaft, který zde neprohrál už víc jak 32 let.

Je taky známo, že Bundesliga je nejnavštěvovanější ligou na světě a to nejen díky skvělému fotbalu a velkokapacitních stadionů, ale především díky skvělým fanouškům.

FotbaloveStadiony.cz | Foto: flickr.com


Svatostánek Dortmundu a další německé stadiony najdete také v knize Fotbalové stadiony
Fotbalové stadiony - Historie, fakta a příběhy evropských stadionů


Autor: Jiří Vojkovský

Patron: Milan Baroš  


OBJEDNAT  KNIHU 

CENA: 369 Kč + B O N U S
S knihou obdržíte vydání časopisu Pro Football a samolepku FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 19833

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.