FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Nový San Mamés je chloubou Baskicka

Bilbao - San Mamés BarriaBilbao - San Mamés Barria 07.09.2014: Estadio San Mamés, domácí chrám španělského Athletic Bilbao, stojí v celé své kráse od září 2014. V nadsázce se jedná o vnuka stejnojmenného stadionu, který klubu sloužil téměř sto let, jenže už bohužel nemohl nabídnout komfort dnešních moderních stadionů. Nový San Mamés je více než plnohodnotným nástupcem. Projekt výstavby nového stadionu pro jednoho z historicky nejúspěšnějších klubu španělské ligy byl schválen v březnu 2006.

Koncem roku 2010 se začalo stavět hned vedle starého San Mamés a o tři roky později byl nový stánek slavnostně otevřen. 16. září 2013 Athletic Bilbao v lize přivítal Celtu Vigo. V té chvíli už byl stadion dokončen ze tří čtvrtin. Premiéra na novém stadionu nemohla dopadnout lépe, Athletic vyhrál 3:2. Jedna čtvrtina zůstala otevřená, aby Athletic mohl v průběhu rekonstrukce působit na „starém“ San Mamés, který ležel v těsné blízkosti. Vskutku fundované řešení, kdy klub plynule přešel z jednoho stadionu na druhý, bez toho aniž by své domácí zápasy musel hrát ve vyhnanství.
      Po dostavění tří čtvrtin byl legendární San Mamés zbourán a na jeho místě byla dostavěna poslední čtvrtina stadionu. Práce na dokončení chrámu probíhaly po celou sezónu 2013/2014 a po jejím dostavění v září 2014 získal stadion konečnou kapacitu pro 53 332 diváků. Celkové náklady na výstavbu San Mamés se vyšplhaly na 211 milionů eur. Více než padesát procent z celkových nákladů uhradily veřejné instituce.

Baskickému klubu sloužil starý San Mamés od roku 1913, Athletic na něm zažil plno nezapomenutelných chvil, čest jeho památce. Začala tak nová éra Athleticu, na novém stánu jménem San Mamés Barria.
   
Foto: Euskaldunaa (CC BY-SA 4.0)
 
Foto: Fernando Lozano (CC BY-SA 2.0)

Autor: David Kubáň |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 4963

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Kniha

Fotbalové stadiony

Autor: Jiří Vojkovský

Historie, fakta a příběhy evropských stadionů