EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Stade de France – hlavní dějiště Mistrovství Evropy 2016

Paříž - Stade de FrancePaříž - Stade de France 10.07.2016: Národní francouzský stadion nacházející se severně od centra Paříže ve čtvrti Saint-Denis, byl vystavěn především kvůli pořádání Mistrovstvím světa1998. Stade de France s aktuální kapacitou přes 81 tisíc diváků, se tak stal největším stadionem ve Francii a hlavním dějištěm světového šampionátu. Celkem se zde na MS 1998 odehrálo devět utkání včetně zahajovacího zápasu a finále. Podobnou roli má národní stánek také na Euru 2016. Francie zde šampionát otevřela a ve finále jej také zakončí.

Vůbec první Mistrovství Evropy se odehrálo roku 1960 právě ve Francii. Dále hostila země galského kohouta evropský šampionát v roce 1984 a nyní je na řadě celkově 15. mistrovství Evropy, po třetí konané na francouzské půdě. Nanejvýš dvakrát se zatím Euro konalo v Itálii (1968, 1980) a Belgii (1972, 2000). Celá Francie by si pochopitelně přála podobný scénář jako na MS v roce 1998, kdy prošla šampionátem až do finále, v němž porazila Brazílii jednoznačně 3:0, a na domácí půdě mohly propuknout mistrovské oslavy.
  Využití Stade de France: Jelikož na Stade de France nehraje domácí utkání žádný místní klub, ale jen francouzská reprezentace, musí si na svůj provoz vydělat dalšími, nejen sportovními aktivitami. Proto byl stadion vybudován jako multifunkční. Jeho spodní patro tribuny je pohyblivé, čím lze na stadionu pořádat také atletické mítinky či koncerty. Hodně často je využíván také pro zápasy ragby. Přesto musí vlastník stadionu, kterým je Francouzské ministerstvo sportu, každoročně dotovat jeho provoz.

Stade de France, otevření: 1998, kapacita 81 338:

 

Foto: Panoramas, Flickr (CC BY-ND 2.0)
   
Stade de France se odlišuje od většiny stadionů v rozměru hřiště. Standardní rozměr 105 x 68 metrů, který již mají všechny nové či rekonstruované stadiony, pro Stade de France neplatí. Hřiště národního stánku je o dva metry širší, tedy 105 x 70 metrů.

První modernizace v podobě instalace obřích obrazovek se konala v roce 2006. Důvodem byla další fotbalová událost, která se na Stade de France konala - finále Ligy mistrů mezi Barcelonou a Arsenaem (2:1).

Foto: Citizen59, Flickr (CC BY 2.0)

Teroristické útoky ve Francii

V listopadu 2015 se stal francouzský národní stadion jedním z šesti cílů teroristických útoků. Během prvního poločasu přátelského utkání mezi Francií a Německem (2:0) se před stadionem odpálili tři sebevražední atentátníci, kteří se snažili dostat do ochozů stadionu. Aby nedošlo k panice, fanoušci nebyli o útocích informováni a utkání bylo řádně dohráno. Všech 80 tisíc fanoušků zůstalo z bezpečnostních důvodů po zápase na stadionu, z nichž určitá část byla přesunuta na hrací plochu. Následně policie po menších skupinách evakuovala všech 80 tisíc fanoušků ze stadionu ven, čímž se vyhnuli tlačenic a riziku ušlapání.

Doufejme, že se na Mistrovství Evropy 2016 můžeme těšit jen na vyprodané stadiony se skvělou atmosférou, bez jakýchkoliv teroristických hrozeb!

Autor: Jiří Vojkovský |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 4710

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.