EDICE KNIH - FOTBALOVÉ STADIONY

Pro velký úspěch první knihy o fotbalových stadionech z roku 2016 se autor Jiří Vojkovský rozhodl vydat navazující knihu o dalších významných fotbalových chrámech stojících na evropském kontinentu. Tato kniha nabízí náhled do prostředí více než 50 evropských stadionů, zachycuje jejich historii, přehled významných zápasů a další zajímavosti v podobě medailonků českých a slovenských hráčů, kteří ve své kariéře na daném stadionu působili. Kniha dále obsahuje komentáře autora z návštěv fotbalových stadionů a navíc je okořeněna komentáři českých fotbalových osobností Milana Baroše, Marka Jankulovského, Reného Bolfa a Tomáše Ujfalušiho.


Kniha - Fotbalové stadiony 2 Kniha - Fotbalové stadiony 1
FOTBALOVÉ STADIONY

Historie, fakta a příběhy
evropských stadionů 2CENA: 299 Kč


S knihou obdržíte
věnování od autora.

>>  OBJEDNAT  KNIHU  <<Autor: Jiří Vojkovský

Jiří Vojkovský


 
FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Vzpomínky na bývalý stadion Barcelony - Les Corts

Les Corts (1922 - 1957)Les Corts (1922 - 1957) 11.05.2016: Camp de Les Corts byl domácím stadionem FC Barcelona od roku 1922 do roku 1957, než se klub přestěhoval na Camp Nou, kde pobývá dodnes. V prvních deseti letech své existence se španělský velkoklub stěhoval z jednoho místa na druhé. Usadil se až v roce 1909 na Camp del Carrer Indústria. S rostoucími úspěchy a stále větším počtem příznivců se klub pustil do výstavby nového stadionu Les Corts. Ten byl otevřen 20. května 1922 přátelským utkáním mezi Barcelonou a skotským celkem Saint Mirren.

Stadion měl původní kapacitu 22 tisíc míst. O pár let později, 24. června 1925, byl Les Corts centrem probíhajícího boje mezi španělskou vládou a Katalánci. A to z důvodu zápasu, který zorganizovala Barcelona na počet katalánské organizaci Orfeón Catalán. Úřady zpočátku odmítly udělit povolení odehrát toto utkání, jenže velkému davu následně ustoupily. Jakmile před utkáním začala hrát španělská hymna, publikum hlasitě pískalo a bučelo. Španělské orgány v reakci zavřely stadion na dobu šesti měsíců (následně byl trest snížen na tři měsíce).
 

S rostoucí popularitou fotbalové Barcelony došlo k rozšíření kapacity na 45 tisíc míst. Relativně neúspěšná třicátá léta i následná občanská válka znamenaly, že další úpravy na stadionu byly provedeny ve dvou následujících dekádách. Po úspěších ve čtyřicátých letech se Les Corts dočkal dalšího rozšíření, a to na 60 tisíc míst. Brzy se ukázalo, že stadion je příliš malý pro potřeby Blaugranas. A tak byla v roce 1954 zahájena výstavba nového stadion Camp Nou. Ten byl o tři roky později dokončen. Poslední zápas na Les Corts byl sehrán 21. dubna 1957. Ligové utkání mezi Barcelonou a Sevillou skončil remízou 1:1, střelcem poslední branky byl světoběžník Ladislav Kubala (maďarský, československý a španělský fotbalista a trenér).
 
BÝVALÝ STADION BARCELONY - LES CORTS (1922 - 1957):


Autor neznámý
 
Barcelona měla v úmyslu prodat pozemek, na němž ležel Les Corts, realitním developerům. Ale kvůli administrativním průtahům místní samosprávy jí trvalo dlouhých osm let, než dosáhla svého. Stadion byl následně zdemolován v roce 1966. Les Corts se nacházel v těsné blízkosti dnešního Nou Campu. Na místě, kde kdysi stál tento legendární stánek, leží v současné době park s názvem Parc de Les Corts.

Autor: David Kubáň |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 7661

© 2012 - 2018 Fotbalové Stadiony.cz - Jiří Vojkovský | Podmínky užití |
EN: TheFootballStadiums.com | DE: FussballStadienWelt.de

Doporučujeme

Fotbalové dresy na míru najdete na Markysport.cz.