FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Ali Sami Yen, bývalý svatostánek Galatasaray Istanbul

Istanbul - Ali Sami YenIstanbul - Ali Sami Yen 05.02.2017: Stadion Ali Sami Yen byl postaven roku 1964 ve tvaru oválu, tak jako většina tureckých stadionů ve své době. O rok později bylo doinstalováno umělé osvětlení a fanoušci Galatasaray si mohli konečně užívat domácí atmosféru večerních zápasů. Červeno žluté tribuny plné fanoušků ve stejně barevných dresech a vlajkách, fandící za doprovodu bubnů, světlic a dýmovnic. To byla pověstná, doslova pekelná atmosféra na Ali Sami Yen, díky níž získal stadion výstižnou přezdívku Cehennem, neboli Peklo.

Stadion postavený roku 1964, který nesl jméno po zakladateli klubu, měl být postaven daleko dříve, avšak kvůli druhé světové válce byla stavba stadionu pozdržena o více než dvacet let. Zajímavostí je, že v tomto dlouhém období hrála Galatasaray na původně městském stadionu İnönü Stadium, domácí půdě městského rivala Besiktase.

V posledních letech své existence měl Ali Sami Yen, výrazně nižší kapacitu 23 477 diváků, dříve 35 tisíc. V letech 1972 až 1980 byl Ali Sami Yen uzavřen kvůli neodpovídajícím podmínkám hrací plochy. Celkově byl stadion zanedbaný a trvalo dlouhých osm let než se na něj Galatasaray mohla vrátit. V roce 1993 byl stadion osazen všemi místy k sezení, čímž klesla kapacita na 22 800 míst. 
   
Foto: QWL
 
Vůči průběžným opravám stadionu Ali Sami Yen, které bylo třeba zajistit po zemětřesení z roku 1999, hrála Galtasaray také na národním stadionu Atatürk Olympiat Stadi. V lednu 2011 se klub přesunul do nového zázemí Türk Telekom Areny a legendární stánek Ali Sami Yen, byl poté zdemolován.

 
Foto: Avrupa at en.wikipedia (Transferred from en.wikipedia by SreeBot) (CC-BY-SA-3.0)
 
Autor: Jiří Vojkovský |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 5929© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |