FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Allianz Arena - jeden z nejmodernějších stadionů na světě

Mnichov - Allianz ArenaMnichov - Allianz Arena 22.10.2013: Allianz Arena je jeden z nejmodernějších a nejúžasnějších fotbalových stadionu na světě. Pojďme si tedy tento svatostánek mnichovského Bayernu trochu více přiblížit. Allianz Arena je oproti všem jiným evropským superstánkům ještě nemluvně. Byla otevřena 30. května 2005, její věk bychom tak spočítali na prstech, které máme k dispozici na rukou. Za tu dobu už ale stihla spoustu fotbalových událostí. Hostila Mistrovství světa 2006 nebo nedávné finále Ligy mistrů, které ještě dlouho nedopřeje některým činovníkům Bayernu klidný spánek.

Plány na stavbu nového stadionu pro oba mnichovské kluby začali padat začátkem 21. století, definitivní rozhodnutí padlo 21. října 2001. Rozhodlo se, že se dosavadní stadion Bayernu Olympiastadion rozšíří a zároveň se postaví nový, ultramoderní stadion na okraji Mnichova. Architektem celého projektu se stala francouzská dvojice Jacques Herzog a Pierre de Meuron a mohlo se začít stavět. Stavba začala položením základního kamenu 21. října 2002 a trvala přes tři roky. To co ale vzniklo, nebyl stadion, nýbrž chlouba Německa. Sranda zvaná Die Schlauchboot, tedy Nafukovací člun jak se stadionu často přezdívá, vyšla přibližně na 340 milionů eur. Arena byla slavnostně otevřena 30. května přátelákem Mnichov 1860 – 1.FC Norimberk, který skončil vítězstvím domácích 3:2. První zápas 1. Bundesligy byl mezi Bayernem a Borussii Mönchengladbach, hosté si tehdy odvezli výprask 3:0. Ligu mistrů aréna hostila poprvé 27. září 2005 zápasem Bayernu s Bruggami, které také nevyválčily ani bod.
  Stadion pojal kromě 69 901 diváků třeba 10 500 aut nebo 350 autobusů. Na plášti stadionu je 2 760 výrazně svítících polštářů, které se zbarvují podle týmu, který v Allianz Areně právě hraje. Pokud hraje FC Bayern Mnichov, stánek svítí červeně, modře při zápasech TSV Mnichov 1860, bíle pak při zápasech německého národního týmu.
    Photo: Maximilian Dörrbecker, Original; License: CC by-sa 2.5

 
Allianz Arena umí zářit také v kombinaci modročervené či v barvách německé vlajky. Uvnitř stadionu najdeme třeba 6 000 m² občerstvovacích zařízení, která průměrně během jednoho zápasu prodají přes 20 000 klobás, 40 000 piv a 15 000 nealkoholických nápojů. Šatny hráčů, jak domácího tak hostujícího týmu, zabírají přes 65,5 m². Stadion je také protkán kabely v neuvěřitelné délce 460 km. Kabely mají tedy přibližně takovou délku, jakou bysme museli urazit při cestě z Plzně do Berlína. Fanoušci jsou mimo hlasatele informování dvěma velkoplošnými obrazovkami o velikosti 100m².
  Allianz Arena zu verschiedenen Zeiten Photo: Richard Bartz, Original; License: CC by-sa 2.5   .

Pro Allianz Arenu se také rozšířila dálnice A9 u stadionu o dva pruhy, z dálnice A99 pak vede do arény poloviční nájezd. Byla také přidána jedna stanice metra (v Německu tzv. U-bahn) a dvě rozšířeny - Fröttmaning a München Marienplatz.

V roce 2012 se vedení obou mnichovských klubů rozhodlo, že pro velký zájem zvýší kapacitu celého stánku. Od léta tohoto roku tedy stadion pojme místo 69.000 o dva tisíce více – 71.000. I přes tuto obrovskou kapacitu je až třetí největším stadionem v Německu, po stadionu Borussie Dortmund a Hethy Berlín. Úctyhodné je, že Bayern drží rekord v počtu zápasů, které doma vyprodal. Plný dům nebyl naposledy na soutěžním zápase v roce 2008! Kolem stavby stadionu v roce 2005 pronikla na veřejnost také jedna korupční aféra, kterou odnesl tehdejší prezident Mnichova 1860 a pár dalších lidí čtyřmi roky vězení.

Autor: Mátyás Ludányi (Matty) |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 20826© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |