FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Co jste nevěděli o fotbalovém stadionu v Sydney

Sydney - Allianz StadionSydney - Allianz Stadion 29.03.2017: Dříve největší fotbalový stadion v Sydney a v celé Austrálii vůbec, se proslavil především olympijskými hrami v roce 2000. Tento stadion s aktuální kapacitou pro 45 500 diváků, sloužící především zápasům ragby, byl postaven již v roce 1988. Stadion, nesoucí od roku 2012 jméno po finanční skupině Allianz, je známý nejen diky olympiádě, ale také svým jedinečným vzhledem, který mu dodává vlnovité zastřešení.

Jak jste mohli postřehnout, australský stadion nese jméno Allianz, které je na světě propojeno již s několika jinými slavnými stánky. Nejvíce známá je beze sporu Allianz Arena v Mnichově, na mistrovství Evropy 2016 ve Francii jste se mohli seznámit se stánkem Allianz Riviera v Nice. V loňském roce otevřel Rapid Vídeň nový stadion také pod názvem Allianz. Další významným stadionem skupiny Allianz se nachází také v brazilském São Paulu.

Využití Allianz Stadionu: Vraťme se však do Sydney, kde Allianz stadion využívá hned několik týmů. Dva ragbyové (Sydney Roosters a NSW Waratahs) a jeden fotbalový klub Sydney FC. Ten vyhrál Australský šampionát v roce 2006 a 2010 a v roce 2005 dokonce Ligu mistrů OFC organizovanou oceánskou konfederací. Čas od času se na stadionu také objeví australská fotbalová reprezentace, přezdívaná Socceroos. Pro zajímavost, australští Socceroos se čtyřikrát účastnili mistrovství světa (1974, 2006, 2010, 2014). Na posledním MS 2014 v Brazílii se Austrálie umístila, ne příliš lichotivě, bez bodu na posledním místě skupiny B.

 

Foto: Adam.J.W.C. (CC BY-SA 2.5)
 
 
Dominanta stadionu: Jak již bylo v úvodu zmíněno, dominantou stadionu v Sydney je jeho vlnovité zastřešení. Místy průsvitné řešení střechy  umožňuje dostupnost slunečních paprsků na travnatou plochu a zároveň dostatečně ochraňuje hru a diváky před místními silnými větry. Další kladnou vlastností tohoto typu zastřešení je, že odráží hluk z tribun zpět na stadion, čímž je zajištěna optimální sportovní atmosféra. Na škodu je, že ona střešní vlna nepokrývá všechny místa na stadionu.Foto: Frank Jasperneite
 

Největší fotbalová návštěva v Sydney: Nejvíce fotbalových fanoušků na tribuny stadionu v Sydney nalákal v říjnu 1993 kvalifikační zápas o světový pohár mezi Austrálií a Argentinou (1:1), na který dorazilo 43 967. Ačkoliv se od Olympiády v roce 2000 už tak velké zápasy nekonaly, Sydney je přesto plná nejrůznějších zápasů. Například v roce 2015 se v Sydney konala Australian New Zealand Poker Tour, která také přinesla očekávanou atmosféru a napětí. Nutno podotknout, že závěrečný ceremoniál LOH 2002 sledovalo na stadionu přes 110 tisíc diváků. Po olympiádě byla demontáží především za brankových tribun snížena kapacita na 45 500 míst.Foto: Frank Jasperneite


Před stadionem stojí socha australského velikána
: Jeden z nejslavnějších a nejoblíbenějších australských hráčů, který se proháněl po trávníku stadionu v Sydney, je John Norman Warren. Ve svém životě byl velkým zastáncem fotbalu v Austrálii a poté se stal trenérem mezinárodních Australských fotbalových týmů. Po té co Warren pověsil kopačky na hřebík, dal se na komentátorství. Těsně před jeho smrtí (2004) udělila FIFA Warrenovi FIFA Order of Merit (řád za zásluhy) za jeho propagaci fotbalu v Austrálii. I proto se dnes před Allianz Stadionem nachází jeho socha.
 

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 2657© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |