FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Fotbalové stadiony se odchylují od tradiční architektury

05.12.2016: Po celá desetiletí architekti usilovali o stále větší fotbalové stadiony. Příkladem může být Itálie, kde převážně „oválové“ stadiony na úkor své mnohdy šedesátitisícové kapacity, zejí takřka prázdnotou. Nemoderní, zestárlé stadiony fanoušky v dnešní době na fotbal příliš netáhnou.

Zastaralé stadiony fanoušky netáhnou

 
Stadion Fiorentiny Artemio Franchi z roku 1931 prošel modernizací před MS 1990.
 
V rozvoji fotbalových arén je zmíněná Itálie opravdu pozadu. Moderní novodobou fotbalovou arénu vlastní pouze Juventus od roku 2011 a Udinese, který svůj stadion kompletně přebudovalo v roce 2015. Stavět se také začlo také na Sardinii, kde roste nový stadion pro Cagliari.  dalších stadionech se mluví dlouhodobě ve vedení AS Řím, Interu Milán i Fiorentině. Zásadní problémy v realizaci jsou téměř vždy financování či pozemky. Právě proto si nemůže každý klub dovolit od základu rekonstruovat stadion či ho postavit zcela nový na zelené louce.

Itálii by jistě prospělo pořádání velkého šampionátu a globální obnova stadionů včetně okolní infastruktury. Jde o osvědčený model, který zvednul návštěvnost např. Ekstraklasy po ME 2012 v Polsku a Ukrajině. Výkladní skříní je Německo a mistrovství světa v roce 2006. I když byla Bundesliga řádně navštěvovaná i dříve, po světovém šampionátu se stala nejnavštěvovanější ligou na světě. Nyní je na řadě výstavba stadionů v Rusku pro mistrovství světa 2018, kde zdejší Premier Liga rozhodně mezi nejnavštěvovanější nepatří.


Nový trend ve stavění fotbalových stadionů


Dříve nebo později se jako v jiných zemí osídlí italská Serie A novými stadiony, jejíž architektura a velikost bude zcela odlišná, od těch současných. Oválovité ochozy zvenčí architektonicky zanedbané, se zastřešenou mnohdy jen hlavní tribunou, nahradí útulné zastřešené arény s tribunami u hřiště, LED informačními panely a velkým množstvím občerstvení uvnitř tribun. Tento komfort jistě naláká na stadiony větší množství fanoušků a chodit na fotbal bude na Apeninském poloostrově opět „in“. Přesto se to s kapacitou nesmí přehánět. Vzorem může být zmíněný Juventus Stadium pro 41 250 diváků. Je pravda, že takovémuto klubu by se hodila kapacita přinejmenším padesátitisícová. Na zápasy s předními italskými kluby či utkání Ligy mistrů by si na Juventus jistě tolik diváků našlo. V případě nového Stadio Friuli v Udinese je kapacita 41 652 diváků nad rámec dostačující.


Juventus Stadium z roku 2011.

Navrhnout a realizovat designově originální arénu, navíc měnící barevné podsvícení svého pláště, už něco stojí. Opět jsme ale u financí. Proto se snaží kluby spojit s velkými společnostmi, které stavbu stadionu spolufinancují a propůjčí mu tak svůj název. Klasickým příkladem může být Allianz Arena či stadiony pod jinými finančními či sázkařskými partnery. Ve sportovním a především fotbalovém prostředí se nabízí velký prostor sázkařským společnostem, které se dále rozrůstají v online prostředí onlinecasinoreports.cz, v čemž se točí nemálo peněz. Také Stadion Stoke City se od června 2016 jmenuje Bet365 Stadium. V tomto případě však nejde o novou stavbu.

 

Stadiony řeší nové výzvy


Architekti se stále musí vypořádávat s novými výzvami. Zatahovací střecha již byla v Ervopě prolomena v roce 1996 na Amsterdam Areně, vysouvací hřiště ve Veltins Areně roku 2001 či ekologické využívání dešťové vody, které se objevily na stadionech mistrovství Evropy 2016 ve Francii. Také pro stadiony chystaného mistrovství světa v Kataru v roce 2022, čekala projektanty nová výzva. Součástí navrhování těchto fotbalových arén je tamní horké a suché podnebí, které se mimo jiné řeší pasivním chlazením. To vzniká vytvořeným stínem mnohdy různě tvarovaným zastřešením stadionů, které mají navíc svými různými tvary potěšit lidské oko.
 
Khalifa International Stadium, Doha - Katar
 
Jaké se budou stavět stadiony za dalších dvacet let a jaké novinky nám přinesou? Nechme se překvapit…

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 2218© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |