FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Historie Philips Stadionu, celoživotního domova PSV

Eindhoven - Philips StadionEindhoven - Philips Stadion 08.06.2017: Druhý historicky nejúspěšnější nizozemský klub PSV Eindhoven, působí od svého založení roku 1913 na Philips Stadionu, dříve známém pod jménem Philips Sportpark. Původně se jednalo spíše o hřiště, ke kterému přibyla v roce 1916 dřevěná tribuna pro 550 diváků. Až o dalších 17 let došlo k rozšíření na 900 míst. Opravdovým stadionem se tehdejší Philips Sportpark stal roku 1941, kdy byl přebudován na atletický stadion pro 18 tisíc diváků.

I když se nejednalo o čistě fotbalový stánek, což by se fanouškům PSV zamlouvalo, měl díky atletické dráze další sportovní vyžití pro cyklistiku a závody v bruslení.  Ty jsou jak známo v Nizozemsku velmi populární dodnes. Na úkor poničení stadionu po druhé světové válce, musel být rekonstruován a atletický ovál tímto roku 1958 odstraněn. Kapacita stadionu tak mírně vzrostla na 22 000 diváků.

Architektura stadionů šla, tak jako vše okolo, kupředu a s ní také plány na zastřešení a další modernizace Philips Stadionu. Přestavba byla dokončena roku 1977, po níž se kapacita zvedla na 26 500 míst. Uplynulo deset let a přišla další významná modernizace, která po vzoru amerických stadionů nabízela hráčům, fanouškům i managementu PSV Eindhoven, vyšší komfort v podobě restaurací, obchodů, kanceláří, VIP míst a tiskového centra.


PSV Eindhoven - Philips Stadion, kapacita: 35 186

Foto: FLX (CC BY-SA 2.0)


Až roku 1990 byl Philips Sportpark přejmenován na Philips Stadion a v dalších letech probíhaly rekonstrukce západní a východní tribuny, po niž vznikly další nové tribuny ve všech rozích, čímž se kapacita zvedla na 30 tisíc míst. Časem došlo k dalšímu navýšení kapacity na 35 tisíc. Díky skvěle navržených a vestavěných rohových tribun, dává stadion z venkovní strany vysoce efektivní dojem. Tyto rekonstrukce probíhaly již za účelem blížícího se Eura 2000, které Nizozemsko společně s Belgií pořádalo.

Nizozemsko se společně s Belgií ucházelo také o pořádání Mistrovství světa 2018, čímž by souvisela další renovace a zvětšení nejen Philips Stadionu. Pořadatelství světového šampionátu vyhrálo Rusko a z rekonstrukce Philips Stadionu sešlo. Projekt na modernizaci je však připraven a počítá až s kapacitou 50 tisíc diváků. Počítá se však i s nižší variantou stadionu. Jde tedy o to, vyčkat na další fotbalovou událost, která by modernizaci umožnila.
 

Foto: Gidi Kroon (CC BY-SA 3.0)


FotbaloveStadiony.cz |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 6155© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |