FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Jak se postupem času měnil Old Trafford

Manchester - Old TraffordManchester - Old Trafford 22.12.2014: Old Trafford je svatostánek “Červených ďáblů” z Manchesteru, který oslavil již své stoleté výročí od prvního utkání, které se na jeho půdě odehrálo. Za svou historii zažil Old Trafford velký počet významných událostí a pochopitelně také prošel mnoha rekonstrukcemi. Výsledkem je jeden z nejlegendárnějších stadionů na světě, který má před sebou pravděpodobně další rekonstukce, včetně navýšení kapacity na údajných 96 000 míst. Tím by Old Trafford překonal i slavné Wembley s kapacitou 90 000 diváků.

Old Trafford byl slavnostně otevřen v roce 1910. Manchester United se na nový stadion přestěhoval ze starého stadionu na Bank Street, Clayton. Nový stadion byl postaven v roce 1909 za tehdy rekordní sumu 60 000 liber a stojí na západě Manchesteru. Stadion byl navržen slavným skotským architektem Archibaldem Leitchem, který již dříve navrhl národní stadion ve Skotsku Hampden Park, Ibrox Stadium od Glasgow Rangers a White Hart Lane, na kterém je doma Tottenham Hotspur.

V letech 1911 a 1915 se zde konalo finále FA Cupu. Během Druhé světové války byl Old Trafford těžce poničen a tak se United přestěhoval na stadion městských rivalů z Manchester City na Maine Road. V roce 1966 se na Old Trafford odehrálo několik utkání Mistrovství světa a v roce 1970 se zde opět odehrálo finále FA Cupu, tentokrát mezi Chelsea a Leeds United. V 70. letech se Old Trafford stal prvním stadionem, který byl oplocen kvůli vandalům. V polovině 60. let stadion prošel první změnou, a to když se zapracovalo na severní a východní tribuně - ve předu byla vybudována terasa a za ní velké množství sedaček.


Old Trafford, Otevřen: 1910, Kapacita: 75 635

Foto: Airviews Photography (CC BY-ND 2.0)
 
Na začátku 90. let, po pohromě v Hillsbrough, Taylor Report požadoval, aby všechny špičkové týmy v Anglii měli všechny místa pouze k sezení. Hlavní plán z 60. let tak byl dokončen, ale kapacita na Old Trafford se zmenšila na 44 000 diváků, což se ale zdálo vedení klubu poměrně málo. V letech 1995 - 2002 byla postupně zvýšena kapacita stadionu na úctyhodných 76 212 sedících diváků. Přestavěna byla hlavně North Stand, která dosáhla výšky 61 metrů a dostala také největší střechu v celé Evropě. Celkem 19 miliónů liber stálo vybudování areálu včetně muzea Manchesteru United, které má tři poschodí a místnosti na trofeje, která je pořád plná. Na tomto stadionu se také konalo semifinále Eura 1996 a finále Ligy mistrů v roce 2003.
 
Autor: Jiří Vojkovský | Fanweb: DevilPage.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 11187© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |