FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Jak to chodí u jižních sousedů v Bundeslize? Podívali jsme se na Rapid Vídeň

Vídeň - Allianz StadionVídeň - Allianz Stadion 31.10.2017: Někdo by možná řekl, proč se vydávat zrovna na Rapid Vídeň, když je v Evropě tolik jiných atraktivnějších fotbalových destinací? Odpověď je jednoduchá. Proč se nepodívat, jak vypadají zápasy v prostředí našeho nejúspěšnějšího jižního souseda, hrajícího na novém lákavém stadionu? Navíc se jedná o klub, který je v českém prostředí známý působením Antonína Panenky v dresu Rapidu v letech 1981 až 1985.

Původní plány směrovaly na konec listopadu, na atraktivní duel Rapudu Vídeň s Red Bull Salzburg, kdy se dá očekávat bouřlivá kulisa vyprodaného Allianz Stadionu. V konečném důsledku, nebyl termín vyhovující vůči jiným fotbalovým povinnostem, proto jsme se na rakouskou Bundesligu vypravili již o měsíc dříve. Poslední říjnovou, doslova mračnou sobotu, co se počasí týče, jsme se tedy vydali na zápas Rapidu s příměstským klubem Admira Wacker, z několika kilometrů vzdáleného Mödlingu. Proto jsme také očekávali minimálně průměrnou návštěvu, která se v téhle sezóně na stadionu Rapidu pohybuje přes 20 tisíc diváků na zápas.

 

Fotoreport z rakouské Bundesligy: SK Rapid Vídeň - Admira (1:0)


Nejde nezačít, než setkáním s tímto originálním domácím fanouškem, kterého nešlo v útrobách stadionu přehlédnout. Takovýchto pravých, nefalšovaných retro příznivců, se už obecně po stadionech pohybuje pramálo. Rapid však toho svého, originálního fandu má. Ku podivu, další podobně milá překvapení přinesl stadion Rapidu a jeho okolí.

  Photo: Zbyněk Číž Photo: Zbyněk Číž Photo: Zbyněk Číž
 
Domov Rapidu, jeden z dalších stadionů, jehož jméno nese společnost Allianz, byl otevřen teprve v červenci 2016. Nový Allianz Stadion stojí na místě bývalého Gergard Hanappi Stadionu. Ten byl v říjnu 2014 zbourán a v lednu 2015 začala stavba zcela nové arény pro 28 600 diváků.


Co dodat, tenhle kousek se architektům z dílny ARC Architektur Concept, opravdu povedl. Jak více může být důstojnější vstup pro partnery a legendy klubu do VIP zóny...

  Druhým názvem, kterým je stadion Rapidu označován v mezinárodních soutěžích, je "Weststadion". Spojitost Westadionu s klubem jasně dává najevo oplocení na parkovišti před stadionem a stejně vypadající vlajka, zavěšená nad kotlem Rapidu.

  Dominantou celého Allianz Stadionu je jeho hlavní vstup. Hned za ním je v rohu vchod do fanshopu a klubového muzea zvaného Rapideum.

  Klubové muzeum je v dnešní době samozřejmost každého evropského top klubu.

  Prostorný fanshop s širokou nabídkou všemožných suvenýrů v zeleno bílých barvách Rapidu. I přes, zhruba deset aktivních pokladen, se tvořily dlouhé fronty, které však rychle postupovaly. Dalo by se říci, každý kdo vstoupil, něco koupil. Přesně tak to funguje ve fanshopech všech větších klubů v Evropě. V takovémto množství se už merchandising stává zajímavým podílníkem v rozpočtu klubu.
 


Co se týče vstupenek pro naší dvoučlennou posádku, ty jsme si pro jistotu rezervovali online přes web Rapidu několik dní předem. Stačila jednoduchá registrace, výběr místa, online platba a vytištění vstupenek. Ne vždy je tento postup takto jednoduchý. Na většině stadiónů v Evropě je při online rezervaci nutné jít před zápasem na pokladnu určenou k výměně vytištěné rezervace za klasické vstupenky. Mnohdy je také nutné každou vstupenku prokázat dokladem totožnosti odpovídající rezervaci. Někde se musíte stát členem fanklubu či splnit jiné podmínky dle náročnosti klubu. V případě rezervace lupenů na Rapid, bylo vše jednoduché, rychlé a účelné.

Cena 26 euro, tedy nějakých 670 korun, odpovídá očekávání v porovnání s jinými top kluby v daných zemích. Pro příklad, v Belgii na Anderlecht nebo v Portugalsku na Benficu si pořídíte vstupenku v přepočtu zhruba za 1 000 Kč, v Polsku na Legii Varšava za 450 Kč a v Anglii třeba i za 3 000 Kč.


Při nástupu hráčů na hřiště se celá tribuna za brankou zaplavila mořem zeleno bílých vlajek a praporů. Vstupenky do sektoru v rohu mezi hlavní a západní, za brankovou tribunou, nabízely blízký kontakt s pěti tisícovým kotlem a tedy slušnou atmosféru, což se potvrdilo.

  Atraktivitou by se tento duel dal přirovnat zápasu Sparty s Bohemkou či Duklou, tedy jakési malé městské derby, na které ve Vídni dorazí minimálně 20 tisíc diváků. Na utkání proti Admiře však dorazila nejnižší domácí návštěva Rapidu v téhle sezoně - hlasatel oznámil 16 800 diváků.

O řadu nad námi stál, s přehledem česky mluvící fanoušek Rapidu, jenž se domníval, že je malá návštěva způsobena státním svátkem Den státnosti Rakouska, který ve čtvrtek 26. října odstartoval prodloužený víkend. Nenechme se však vyvést v omyl, fanoušci, především pěti tisícový kotel na jižní tribuně předvedli kvalitní kulisu. Přece jen sedmnáct tisíc diváků, není tak úplná hrstka lidí.


Zhruba pěti tisícový kotel dirigovaly tři takovéto "věže" a hlasivky přítomných fanoušků za nimi se nezastavily po celý zápas. 

  Z 18 kilometrů vzdáleného Mödlingu, dorazilo zhruba 70 fanoušků Admiry a několik vlajek. Těžko říct, zda je podpora v takovémto počtu způsobena prodlouženým víkendem v Rakousku, nebo zda se jedná o klasické výjezdní číslo na zápasy do Vídně.

  Interiér v útrobách stadionu byl svěřen do rukou fanoušků. Ultras Rapidu svou tvorbou jasně vyjádřili, kdo je na stadionu doma.
  Jak jste již měli možnost postřehnout, stylových věcí je na stadionu Rapidu celá řada, včetně poklopu od kanálu.
  Když se podíváme na chodby pod tribunami, zjistíme, že se jedná prakticky o jednoduché řešení. Prostor pod odkrytými betonovými konstrukcemi je v z venkovní strany zakryt lehkými PVC deskami v zelených odstínech a využit pro občerstvení, toalety, sázení, fanshop a obecně celý slouží jako velkokapacitní kuřácký prostor, společně s celým Allianz Stadionem, na kterém se snad, kromě kabin, kouří všude.

  Různé formy občerstvení rozmístěné ve velkém počtu, netvořily velké fronty a na všechny se včas dostalo. S takovýmto přístupem při každém zápase klubová pokladna zase něco utrží.
  Tribuna za severní brankou byla nejvíce prořídlá a z tohoto pohledu bylo cítit, že je na stadionu více než třetina míst volných.

Na závěr zápasu nechybělo drobné pyro. Ani slechu o zmíňce hlasatele, že fanoušci nesmí na stadiou používat pyrotechniku. Ono na druhou stranu, to co se v Rakousku řekne, to platí. Proto to Ultras s pyrem příliš nepřehánějí a dodržují nastavená pravidla.


Sektor domácích Ultras za jižní brankou je celý na stání. Proto je v případě mezinádordních zápasů kapacita stadionu o tyto místa na stání nižší.
  Nápis "Rapid" na tribunách, což znamená "Rychlý" a další barevné doplňky jsou vyzdobeny sedačky na tribunách Allianz Stadionu, což působí velmi důstojně.

Z celkového hodnocení návštěvy domácího prostředí Rapidu Vídeň, převažuje jenoznačně nadšení. Fotbalový víkend ve Vídni byl po večerní návštěvě minipivovaru, ještě na druhý den doplněn prohlídkou stadionu Austrie Vídeň, který prochází momentálně rekonstrukcí a národního Ernst-Happel Stadionu.

   
 

Do knihy o fotbalových stadionech se žádný z rakouských stánků nevešel. Přednost dostaly jiné evropské chrámy, jejíž historii, fakta a příběhy, kniha popisuje.

 

Kniha Fotbalové stadiony

Autor: Jiří Vojkovský

Patron: Milan Baroš  


OBJEDNAT  KNIHU 

CENA: 369 Kč
+ BONUS časopis Pro Football

 

  DALŠÍ NAVŠTÍVENÉ STADIONY:
  Legia V. (2016)   Anderlecht (2015)   FC Vaduz (2014)   Steaua B. (2013)

  EURO (2012)   Benfica (2012) Galatasaray (2011)   Bordeaux (2011)
  Arsenal (2010)   AC Milan (2009)   Sampdoria (2009)   Man. City (2008)
  Dundee (2008)
Hertha Berl. (2007)   Valencia (2007)
  Celtic (2006)

Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 5314© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |