FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Jak to vypadá s novým stadionem v Hradci Králové?

Hr. Králové - Malšovická arénaHr. Králové - Malšovická aréna 08.01.2014: Přesně před rokem vás FotbaloveStadiony.cz informovaly o možnosti výstavby nového fotbalového stánku v Hradci Králové. Malšovická aréna zhruba pro 12 tisíc fanoušků by měl stát na místě stávajícího, přes 50 let starého, stadionu "Pod lízátky". O tomto projektu se však intenzivně debatuje již od roku 2010 a zatím bez konečného výsledku. Jak se tedy situace změnila po dalším uplynulém roce? Možná budete překvapeni.

Velký den pro hradecký fotbal nastal 15. listopad 2013, kdy Krajský úřad Královehradeckého kraje vydal pravomocné uzemní rozhodnutí pro stavbu nové Malšovické arény. Na místě starého stadionu se může tedy stavět stadion nový. Všechny námitky proti výstavbě byly zamítnuty. Územním rozhodnutím však není zdaleka vše vyřešeno a již nyní probíhají práce na dokumentaci k stavebnímu povolení.

Okolo výstavby nového stánku se vedly dlouhé spory spojedné především s výstavbou obchodního centra, které by mělo stát vedle nového stadionu. To se nelíbilo hned několika občanským sdružením a jednotlivým občanům Hradce Králové. Problém vidí v tom, že dojde k navýšení dopravního ruchu na městském okruhu, který je již nyní vysoký. Všichni však vědí, že fotbalový klub v krajském městě rozhodně nový stadion potřebuje! Fotbal se již dlouhá léta v Hradci hraje v nedůstojných podmínkách. Kritici projektu se však nevzdávají a i přes platné rozhodnutí krajského úřadu dávají hlavy dohromady, jak výstavbu nové fotbalové arény, respektive obchodního centra v Hradci zmařit.

Kde bude Hradec v době přestavby hárt? Toť otázka, kterou musí hradecký klub vyřešit. Celá výstavba by měla trvat zhruba rok a zatím jako první alternativa je azil na městském stadionu v 80 kilometrů vzdálené Mladé Boleslavi. Vše však záleží na tom, kdy se vůbec začne stavět. Z největší pravděpodobností by to mělo být v průběhu roku 2015, kdy radnice může z rozpočtu uvolnit 240 milionů korun. Celkem má stavba vyjít na 550 milionů. Zbylá částka, tedy přes 300 milionů má být financována z prodeje pozemků, na kterých má stát vedle stadionu zmíněné obchodní centrum.
 
ZAJÍMAVOSTI:  PARTNER ČLÁNKU:


A zase problém! Mohlo by se zdát, že je vše vyřešeno a ve chvíli, kdy radnice uvolní finance, může se začít stavět. Bohužel pro FC Hradec Králové a jeho fanoušky tomu tak není! Další problém nastal začátkem prosince 2013, kdy firma ECE, která měla odkoupit pozemky na obchodní centrum a stadion s centrem postavit, z rozjetého projektu odstoupila. Projekt by mohla převzít společnost HB Reavis, ale město zatím nemá informace jak si představují převzetí závazků mezi sebou. Při tak velkém projektu jako výstavba stadionu a obchodního centra, by se zdaleka nejednalo o jednoduchý postup. Proto město zvažuje, že by si fotbalovou arénu postavil nakonec ze svých finančních prostředků. Ty by však byly omezené do výše 300 milionů korun od původních 550.

Takže by se mohlo stát, že místo nové arény proběhne jen rekonstrukce starého stadionu. Ale nepředbíhejme a doufme, že se vedení klubu podaří svůj dlouhodobý boj dotáhnout do vítězného konce a v Hradci Králové bude do pár let stát nová, krásná, fotbalová aréna.

VIZUALIZACE MALŠOVICKÉHO STADIONU:Autor: Jiří Vojkovský | Zdroj / Foto: www.fchk.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 7048© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |