FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Marakana, legendární stadion v Bělehradě

Bělehrad - MarakanaBělehrad - Marakana 10.04.2017: Zrodil se tady slavný pokutový kop Antonína Panenky, jehož jemný oblouček doprostřed brány se zařadil mezi nesmrtelné záležitosti historie fotbalu. Československo díky Panenkově legendární trefě senzačně porazilo západní Německo ve finále mistrovství Evropy 1976. Stadion, na němž své domácí zápasy hraje srbský fotbalový klub Crvena Zvezda Bělehrad, se od prosince 2014 oficiálně přejmenoval po klubové legendě na stadion Rajka Mitiće, ale nikdo mu dodnes neřekne jinak, než Marakana.

Proč právě Marakana? Na stadionu se v jednom období vešlo až 110 tisíc diváků a vzhledem ke své velké kapacitě bylo příhodné mu dát přezdívku po slavném brazilském stadionu z Rio de Janeira – Maracanã.

Historie tohoto slavného stadionu se začala 24. dubna roku 1927. Tehdy to byl stadion SK Jugoslavia, který měl kapacitu pro 30 tisíc diváků. SK Jugoslavia na něm hrál své domácí zápasy do konce druhé světové války, než byl rozpuštěn jugoslavskými úřady. Následně vznikl nový klub Crvena Zvezda Bělehrad. Chátrající stadion se rozloučil se svou existencí 27. prosince 1959 zápasem proti FK Novi Sad. Po tomto utkání byl zbourán a nahrazen v té době moderním víceúčelovým stadionem, který byl po třech letech výstavby slavnostně otevřen 1. září 1963. I když práce na výstavbě ochozů ještě nebyly zdaleka dokončeny, na slavnostní zápas se ten den vměstnalo 55 tisíc diváků, kteří viděli v jugoslávské lize výhru Crvene Zvezdy 2:1 nad Rijeku.
 
Foto: Vlada Marinković (CC BY-SA 3.0)
 

Marakana zažila plno nezapomenutelných zápasů. V roce 1973 hostila finále PMEZ 1972/1973 mezi Ajaxem a Juventusem (1:0) před 93 500 diváky. Již zmiňované finále Mistrovství Evropy 1976 mezi Československem a západním Německem. V neposlední řadě taky magickou semifinálovou odvetu PMEZ, ve které Crvena Zvezda Bělehrad hostila Bayern Mnichov a šlo ji o první evropské finále v historii klubu. Když Mihajlović v devadesáté minutě z přímého kopu vyrovnal na 2:2 (první zápas skončil vítězstvím Crvene Zvezdy 2:1), vybouchla na stadionu Marakana obrovská euforie.

Foto: Darwinek (CC BY-SA 3.0)

V polovině devadesátých let došlo k výrazné snížení kapacity, neboť kvůli požadavkům UEFY zmizela všechna místa ke stání. To rázem snížilo kapacitu pro 60 tisíc diváků. Dnes má stadion kapacitu pro 55 538 diváků. V roce 2012 se začalo nahlas mluvit o rekonstrukci chátrající Marakany, ovšem kvůli složité finanční situaci klubu jsou tyto plány v nedohlednu.
   
Marakana - Bělehrad Maracana - Rio de Janeiro


Stadion Crvena Zvezda
(kapacita: 55 538)
Estadio do Maracana
(kapacita: 76 804)

Autor: David Kubáň

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 12380© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |