FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Návštěva šlágru polské Ekstraklasy (Legia Varšava - Lech Poznań)

Varšava - St. Wojska PolskiegoVaršava - St. Wojska Polskiego 24.10.2016: Rozhled je obecně stále třeba rozšiřovat. Proč se tedy nezávisle nepodívat, jak vypadá duel atraktivních soupeřů u našich severních sousedů v Polsku? Opět skvělá volba. Jen pro upřesnění, k výrazné změně na polské fotbalové scéně bezesporu pomohlo mistrovství Evropy 2012, které Polsko pořádalo společně s Ukrajinou. Před šampionátem vznikla řada nových stadionů včetně okolní infrastruktury. Důkazem toho je také aréna Legie Varšava pro 31 800 diváků, která vyrostla v roce 2010 na místě bývalého stadionu. Přitom se zde neodehrál ani jeden zápas Eura 2012. Tuto roli plánovaně převzal Stadion Narodowy postavený v roce 2012, nedaleko na protějším břehu Wisly.

Jelikož se dal předpokládat velký zájem o tento atraktivní zápas, vstupenky byly rezervovány přes web Legie, pro jistotu tři týdny dopředu. Ticketingové centrum Legie reagovalo hbitě a místa nám zarezervovalo bez zdlouhavé komunikace či registrace, která se mnohdy naskytne. Vstupenky jsme si vyzvedli v den zápasu s pětihodinovým předstihem, abychom se vyhnuli dlouhým frontám, které se daly očekávat. Cena vstupenky vyšla na 70 zlotých, tedy necelých 450 korun. Daly se však pořídit i levnější místa.
 
Při vyzvednutí vstupenek na určené pokladně bylo nutné předložit doklad totožnosti. To proto, že nejsme majiteli karty fanouška, chcete-li karty kibica. Každá vstupenka tak měla vytištěné jméno svého majitele dle dokladu, který byl potřeba předložit ještě při vstupu na stadion. Osobní prohlídka za turniketem byla vcelku rychlá, ale za to důkladná. Vše bylo možná příliš důsledné vůči rivalitě obou soupeřů.

Legia Varšava se řadí v počtu získaných titulů v polské lize na 4. místo. Ten poslední, jedenáctý v pořadí mají fanoušci Legie čerstvě v paměti. Aktuálně úřadující mistr, avšak aktuálně pohybující se ve středu tabulky, přivítal ve šlágru 13. kola Extraklasy svého rivala Lech Poznań. Chmurné počasí, které se ochomýtalo celý víkend Varšavou, naštěstí nic nezměnilo na kvalitním zážitku na evropské úrovni. Tedy co se kulisy a pořadatelského servisu pro fanoušky týče. Herně byl zápas podobný české lize, ale musíme brát v potaz, že všude nejde hrát Premier League nebo Bundesliga.

Pravdou je, že k fotbalové kultuře patří bezesporu pivo, ale na zápasech Legie na něj můžete zapomenout. To co však fotbal dělá fotbalem, je na Legii jednoznačně na té nejvyšší úrovni, její fanoušci. Tedy po stránce podpory na stadionu.

.

Foto report z polské Ekstraklasy: Legia Varšava - Lech Poznań (2:1)

   
Fanshop a muzeum je již nedílnou součástí novodobých arén. Stejně tak je tomu v případě stánku Legie, jehož celý oficiální název zní "Stadionie Miejskim Legii Warszawa im. Marszałka J. Piłsudskiego". Užívá se však název Stadion Wojska Polskiego.
  Fanshop Legie je opravdu na top evropské úrovni! Nejen rozsáhlým sortimentem a svou velikostí, ale prakticky po všech stránkách, včetně skvělého designu.


Jako při každé "pozorovatelské" návštěvě venkovního zápasu, musela být i v tomto případě zakoupena do sbírky šála domácího klubu.

V Polsku jsou obecně ceny přijatelné, což platilo také u šály Legie, která vyšla na 40 zlotých, tedy něco kolem 250 korun.

Vše je připraveno, brány k očekávanému duelu Legia Varšava - Lech Poznań, jsou otevřeny.

Stadion Wojska Polskiego má všechna místa k sezení, na zápase s Lechem však dobrá polovina stadionu po celý zápas fandila ve stoje včetně naší čtyřčlenné skupinky nezávislých pozorovatelů.  

Kotelníci aktivně pracovali po celý zápas. Pro dirigování celého stadionu mají na severní tribuně za brankou připravenu "dirigentskou" věž. Na té jsou bubeníci včetně hlavního kotelníka s mikrofonem, který řídí support na stadionu.

Doba megafonu jde pomalu do ústraní a tak jsou dnešní kotle vybaveny mikrofonem a ozvučením. S touto modernou, která je v lepších ligách samozřejmostí, se můžeme setkat také na některých českých stadionech.


Celý stadion je střežen bezpčenostním kamerovým systémem.

Do Varšavy dorazilo ze zhruba 300 kilometrů vzdálené Poznańi, na tisíc fanoušků Lechu, kteří si sebou do Varšavy přivezli choreo a něco málo světýlek.


Choreografie byla přes horní patro hostujícího sektoru napnuta dobrých dvacet minut.


Stadion byl zaplněn do posledních řad až po střechu, úplně vyprodáno však nebylo. Na šlágru kola Legia Varšava - Lech Poznań zůstalo volných kolem dvou tisíc míst. Přesto si na stadion našlo cestu bez mála 29 tisíc diváků.
  Kapacita 31 800 byla z bezpečnostních důvodů snížena zhruba o tisíc míst, které tvořily bezpečnostní zónu mezi fanoušky domácích a sektoru hostů.

Tohle ještě není oslava vítězství po konečném hvizdu, ale potyčka v nastavení, která vznikla po penaltě Lechu v 90 minutě na 1:1. Gólman Legie Malarh nechtěl po proměněné penaltě poskytnout míč skórujícímu Marcinu Robakovi. Příliš předčasně přiběhly posily z hostující lavičky Poznańě a několika minutová strkanice byla na scéně. Jeden z hráčů na lavičce Lechu to odnesl červenou kartou - nečekané zpestření na závěr.Stadion však po vyrovnání v 90. minutě neutichnul, ale naopak hnal dále hráče Legie kupředu, a o tři mnuty později vypuklo šílenství v podobě vstřelení vítězného gólu na 2:1. Šťastným střelcecm Legie se stal Kasper Hamalainen.
  Občerstvení bylo chutné a fanoušek si měl z čeho vybrat. I když nabídka, převážně ve stylu hot dogu či pop kornu, byla spíše amerického rázu, zaujala nás tzv. Zapiekanka. Ta stála za to. Ne jen chutí, ale také cenově. Zapiekanka + 0,5 l Pepsi stála 14 zlotých, tedy necelých 90 korun.

Výraznou kaňkou je zákaz prodeje piva, které je s fotbalem spjato, stejně jako síť s brankou. Na zápasech Legie se tak fanoušek může napít jen zmíněné Pepsi nebo ovocného čaje. Důvodem proč je pivo na stadionu zakázáno, jsou slušně řečeno nepokoje tvrdších fanoušků Legie na evropské scéně.


Atraktivní duel byl samozřejmě vysílán v přímém přenosu, klasicky s živými vstupy ze studia na stadionu.
 
Dvacet minut po zápase zůstávají stále na svých místech hostující fanoušci z Poznańi a hosté VIP zóny. V obou případech by tomu tak mělo být.

Hostující fanoušci jsou běžně vyzváni, aby zůstali na stadionu potřebnou dobu na svých místech, než se vyprázdní jeho okolí domácími fanoušky. Jde tedy o běžný bezpečnostní postup. V případě VIP hostů je to také v pořádku. VIP prostory slouží pro partnery klubu, kteří jsou prakticky jeho součástí. A kde jinde by se měli tito podporovatelé nebo-li partneři sejít, než na domácím stadionu svého oblíbeného klubu.

Uklízecí četa nebude mít velkou práci. Sem tam se povaloval kelímek od Pepsi, převážně po sobě fanoušci Legie zanechali čisté tribuny. I když je stadion nekuřácký, občas si někdo přesto zapálil.

Spokojení fanoušci po výhře 2:1 odcházeli s úsměvem domů. Stejně tak jsme si i my spkojeně užili tento fotbalový večer ve znamení Legie Varšava.Do knihy o fotbalových stadionech se žádný z polských stánků bohužel nevešel. Přednost dostaly jiné evropské chrámy, jejíž historii, fakta a příběhy, kniha popisuje.

 

Kniha Fotbalové stadiony

Autor: Jiří Vojkovský

Patron: Milan Baroš  


OBJEDNAT  KNIHU 

CENA: 369 Kč
+ BONUS časopis Pro Football

 

  DALŠÍ NAVŠTÍVENÉ STADIONY:
  Legia V. (2016)   Anderlecht (2015)   FC Vaduz (2014)   Steaua B. (2013)

  EURO (2012)   Benfica (2012) Galatasaray (2011)   Bordeaux (2011)
  Arsenal (2010)   AC Milan (2009)   Sampdoria (2009)   Man. City (2008)
  Dundee (2008)
Hertha Berl. (2007)   Valencia (2007)
  Celtic (2006)

Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 7649© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |