FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Nejmodernější stadion v České republice - Eden Aréna

Praha - Eden ArénaPraha - Eden Aréna 10.12.2012: Stadion, který Vám náš web přiblíží je nejmodernější fotbalový stánek u nás, vršovická Eden Arena, dříve Synot-Tip Arena. Domácí stadion Slavie Praha byl slavnostně otevřen v roce 2008, konkrétně 7. května, symbolicky při příležitosti exhibičního utkání proti Oxford University A.F.C, které vyhrála 5:0. Proč zrovna výběr oxfordských študáků? Slavia totiž ve svém prvním utkání proti anglickému celku, změřila síly právě s toutu prestižní anglickou univerzitou, stalo se tak 28. března 1899. Slavia tehdy prohrála 0:3 na svém prvním stadionu, na Letné.

Stadion, který často hostí i mezinárodní utkání vystavěla firma E Side Property Limited se stavebními náklady, které se pohybovaly okolo jedné miliardy korun. To, co ale stojí v Edenu dnes je kompletně nový stadion. Na začátku bylo něco jiného.

 

Původní Eden byl otevřen 27. záři 1953 a pojal na dnešní poměry nestandartní počet diváků - celých 38 tisíc. První zápas, který dívaci mohli na tomto stadionu vidět byl proti Křídlům vlasti Olomouc. Zápas tehdy skončil 1:1, o branku DSO Dynama Praha (tehdejší název Slavie, který platil dlouhých 16 let) se postarala sešívaná legenda Pepi Bican. Starý Eden hostil řadu (ne)slavných soutěží. Od druhé ligy, kterou Slavia dvakrát hrála v 70. letech, přes první ligu až k Poháru UEFA a PVP. Slavia v roce 1973 začala uvažovat o rekonstrukci celého stadionu, podíl na přestavbě přislíbila i "Výstavba hlavního města Praha", coby investor celého projektu. Po řadě taškařic a dohadů se v roce 1990 (tedy o 17 let později) mělo jít konečně na věc, to ale chyběly peníze a tak se od celé přestavby ustoupilo. Suma sumárum. Nový stadion nikde, kapacita stadionu byla ale sníženat kvůli demolici východních ochozů pro stojící diváky v revolučním roce 1989.
 


Starý Eden (foto: archiv Slavie Praha)

Během následujích let se v Edenu moc nehrálo. Domácím hřištěm Slavie byl chvílemi bohemácký Ďolíček, jindy zase Stadion Evžena Rošického známý jako Strahov. Starý Eden hostil svůj poslední zápas 13. května 2000, Dynamo České Budějovice si tehdá odváželo výprask 4:1.


Stadion Evžena Rošického (foto: Gordonzolar - Public Domain)

Nový stadion, tedy budoucí Synot Tip Arena se začal plánovat už začátkem roku 1997. Starý stánek se začal demolovat o šest let později, koncem roku 2003. Stavební práce začly v pondělí 16. října 2006 a trvaly až do 5. února 2008 kdy byly na tribuny, které stály na 603 pilotech položeny první sedačky. Na stadionu je kromě hlediště k dispozici 14 stánků s občersvením - 12 v přízemním koridoru ve všech tribunách, 2 pak v koridoru ve 2. patře západní tribuny.

V západním křídle stadionu bychom poté našli 2 400 čtverečních metrů kanceláří, v přízemí pak slávistický fanshop, McDonald nebo banku. Na severu stadionu je potom čtyřhvězdičkový hotel Iris s kapacitou 150 pokojů.

Kromě přízviska nejmodernější, největší, nejlepší se Eden Arena může "těšit" i z titulu nejkontroverznější. Už skoro od začátku se kolem něj motala spousta otazníků, rozhodně ale ne tolik, jako kolem samotné Slavie. Ale stejně. Pár měsíců se vůbec nevědělo, kdo je vlastníkem celého multifunkčního areálu. 19. července 2012 prodala skupina Natland Group svůj majoritní podíl společnosti Kingwater Holdings Limited, která je vlastněná advokátem Václavem Slavíčkem, na což navázala další vlna spekulací o pravém majiteli stadionu. Případným konspirátorům do karet hraje i fakt, že firma Kingwater Holdings Limited má sídlo na Kypru.
 

Eden Aréna (foto: www.EdenArena.cz)

Eden Arena není ale jenom místem, kde se jen tak čutá do míče. Kromě zápasů Slavie Praha, České reprezentace a donedávna také Bohemians Praha se v Edenu pořádají i koncerty. První celosvětově známou kapelou, která do pražského ráje zavítala jako první byla Metallica nebo nedávno skupina Coldplay. V roce 2012 se Arena zhostila i pořádání 15. všesokolského sletu. Doufejme, že se v Edenu bude hrát především kvalitní fotbal s pořádnou atmosférou, jak se sluší a patří.

Autor: Jiří Vojkovský |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 19477© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |