FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Nejstarší fotbalový stadion – Bramall Lane

Sheffield - Bramall LaneSheffield - Bramall Lane 03.05.2017: Bramall Lane je nejstarším stadionem na světě, přesto stále hostí profesionální zápasy. Řeč je o domácím stánku Sheffieldu United, který byl otevřen 30. dubna roku 1855! Ovšem v prvních sedmi letech od výstavby sloužil pouze pro účely kriketu. K prvním fotbalovému zápasu na Bramall Lane tak došlo 29. prosince 1862, kdy Sheffield FC remizoval s Hallam FC 0:0. V následujících letech byl stadion pravidelně využíván místními fotbalovými týmy z Sheffieldu.

V roce 1889 se na stadion trvale přestěhoval Sheffield United. V roce 1892 hostil Bramall Lane vůbec první zápas pod ním v historii. V roce 1890 prošel stadion sérií rozšíření, například byly postaveny dvě nové tribuny. V dekádách následujících prošel stadion dalšímu úpravami, a to zejména zastřešením. V roce 1936 zaznamenal Bramall Lane rekordní návštěvu, FA Cup mezi Sheffieldem United a Leedsem přišlo navštívit 68.287 diváků.


Bramall Lane na počátku 20. století ještě jako kriketový stadion. (Foto: autor neznámý)


V roce 1966 byla postavena dvoupatrová tribuna, ale vzhledem k tomu, že byl stadion nadále využívat i pro kriket, měl zvláštní nefotbalový tvar o dvojnásobné šířce standardního fotbalového hřiště. V praxi to znamenalo, že jedna strana hřiště byla prázdná s kriketovou šatnou vzadu. To se nakonec změnilo v roce 1975, kdy byla nová jižní tribuna postavena namísto kriketového hřiště. Od té doby se stal Bramall Lane ryze fotbalovým stadionem.


Stavba tribuny místo kriketového hřiště (1966). Foto: autor neznámý

Takto vypadal Bramall Lane v roce 1989. Foto: Lewisskinner (CC BY-SA 3.0)Dnešní podoba Brammal Lane


Na začátku devadesátých let odstartoval na Bramall Lane program přestavby, aby na stadionu byla všechna místa k sezení. Práce začaly na tribuně Kop a pokračovaly výstavbou nové John Street tribuny a byly zkompletovány na začátku nového tisíciletí vybudováním tribun ve dvou ze čtyř rohů.

Photo: <a href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' target='_blank'>www.groundhopping.se</a> Photo: <a href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' target='_blank'>www.groundhopping.se</a> Photo: <a href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' _cke_saved_href='http://www.groundhopping.se' target='_blank'>www.groundhopping.se</a>
Foto: Stephan Hoogerwaard

Autor: David Kubáň |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 7874© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |