FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

ROZHOVOR s Michalem Bártou, brankářem Baníku Ostrava

Michal Bárta - Baník OstravaMichal Bárta - Baník Ostrava 01.08.2013: Přinášíme Vám rozhovor s brankářskou jedničkou Baníku Ostrava, Michalem Bártou. Dnes 23 letý gólman pocházející z Chlumce nad Cidlinou v blízkosti Hradce Králové, začal svou brankářskou kariéru až ve 200 kilometrů vzdáleném Rožnově pod Radhoštěm. V dorostu přestoupil do Sigmy Olomouc, ve které se dostal i do A týmu. Přesto byl poslán na hostování do třetiligového Zábřehu. Ze Zábřehu putoval Michal Bárta do branky Zenitu Čáslav hrající druhou ligu.

Z Čáslavi se po čase přesunul zpět do Zábřehu, kde si jej vyhlídnul Jiří Neček, asistent tehdejšího trenéra a skvělého bývalého hráče Baníku Ostrava Radka Látala. V Baníku se Michal stal během krátké doby jednoznačnou brankářskou jedničkou.

Přejdeme tedy k rozhovoru se sympatickým člověkem a velkým brankářským talentem českého fotbalu Michalem Bártou.


Když jsi šel Michale na hostování do Baníku Ostrava, tak s jakými pocity? Na jednu stranu je Baník Ostrava historicky významný klub s velkým fanouškovským zázemím. Na druhou stranu klub, který se v posledních sezónách výsledkově trápí. Bral jsi to jako poctu hrát za Baník nebo jako... když už není nic jiného, tak proč nejít do Baníku?

Michal Bárta: Tím že jsem hrál třetí ligu v Zábřehu, tak Baník byl pro mě velká výzva a krok dopředu. Nebylo nad čím váhat, přece jen je třetí a první liga velký rozdíl. V Olomouci jsem takovou šanci nedostal a mít možnost chytat první ligu za Baník, to už přece něco znamená.


Čekal jsi, že se staneš tak brzy brankářskou jedničkou Baníku?

Michal Bárta: Šel jsem do Baníku s tím, že budu krýt Tondovi Bučkovi záda a v případě potřeby půjdu do brány. V 6. kole (sezóna 2012/13) jsem dostal od trenéra Radka Látala šanci a odchytal jsem si svůj první ligový zápas na Bazalech právě proti Olomouci (1:2). Po příchodu nového trenéra Martina Pulpita jsem dostal důvěru a dochytal zbytek sezóny. Zimní přípravu jsem zdárně přežil a do brány jsem už nikoho nepustil.


Ke tvé hře. Kolikrát už to vypadá na jasný gól, míč letí do brány a v tom okamžiku se objeví tvůj skok, který vše zachrání. Trénuješ na tyto situace nějak speciálně nebo je to prostě v tobě vrozené?

Michal Bárta: Do zápasu jdu vždy naplno, trénuju všechny brankářské cviky a zaměřuji se na všechno. Nějak speciálně skoky netrénuju, je to asi ve mně od narození.

 


Na konci loňské sezóny v domácím zápase proti Dukle Praha, začal kotel vyvolávat zřejmě poprvé tvoje jméno. Vnímal jsi to nějak? Vnímá vůbec gólman obecně dění na tribunách?

 
Michal Bárta: V zápase proti Dukle jsem to nepostřehnul, slyším to poprvé a moc mě to těší. Poprvé jsem to zaregistroval doma proti Spartě. Kotel vyvolával moje jméno po zápasové rozlučce. Byl to ohromný zážitek, něco neuvěřitelného. Netušil jsem, že někdy něco takového zažiju. Klobouk dolů před našimi fanoušky. Ty řadím jednoznačně na první místo v republice. Jsou prostě nejlepší!


Přejdeme k tvým zákrokům. Jsou pro Baník dá se říct klíčové, stal jsi se jasnou jedničkou v brance Baníku, Baník na tebe uplatnil opci, kotel vyvolával tvé jméno i v posledním zápase proti Mladé Boleslavi, fanoušci se mezi sebou baví o tvých zákrocích. Jak to vnímáš?

 
Michal Bárta: Je to velmi příjemné. Už se mi taky stalo, že mě oslovilo pár lidí v Ostravě na ulici. Moc si toho vážím. Je to velká motivace, abych odváděl za Baník ty nejlepší výkony. Fanoušci si to zaslouží.


Když jsme u těch fanoušků. Jak se ti líbí fanoušci Baníku a 50 leté Bazaly?

Michal Bárta: Na Bazalech jsem maximálně spokojený. Jsem především vděčný za tu šanci chytat za Baník. Fanoušci Baníku jsou neskuteční. Je to šílené jak po většinu zápasu fandí a v jak velkém  množství jezdí na venkovní zápasy a povzbuzují nás. Je to paráda.

 


Byl jsi na nějakém zápase zahraniční ligy?


Michal Bárta: Když jsme jezdili s dorostem Olomouce na výlety v rámci zápasů, dostali jsme se jednou na zápas Premier League. Newcastle tenkrát prohrál doma s Liverpoolem 0:3. Na stadionu St´James Park bylo přes 45 tisíc diváků, byl to krásný zážitek. Dále jsem se vloni podíval do Waršavy na čtvrfinále Eura 2012 Česko - Portugalsko. Škoda, že naši nepostoupili.


Máš Michale nějaký fotbalový vzor?

 
Michal Bárta: Přímo fotbalový vzor nemám. Snažím se být sám sebou. Dívám se samozřejmě jak ostatní gólmani chytají, jak cvičí a trénují. Na internetu sleduji například, jak trénuje Petr Čech nebo Iker Casillas.


Jaký je tvůj fotbalový sen? Například chytat za Chelsea jako Petr Čech? Či za jiný fotbalový klub? Bavíme se sice o snu, avšak v budoucnu i o možné realitě.

 
Michal Bárta: Pokud jde o sen, tak bych si rád zachytal anglickou Premiel League nebo německou Bundesligu. Anglie má však obrovskou kvalitu a největší fotbalovou historii, té bych dal určitě přednost.

Jak jsi se dostal k číslu 30 na tvém dresu?


Michal Bárta: K číslu 30 jsem se poprvé dostal v Olomouci, když jsem přešel do kádru A-týmu jako třetí brankář. Bylo to moje první číslo v mužské kategorii. V Čáslavi jsem pak dostal tu možnost taky nosit na zádech 30. A při příchodu do Baniku už to byla jasná volba.


Kdo jsou tvojí sousedé v kabině?

Michal Bárta: V kabině sedím vedle Davora Kukece a dveřích do sprchy.


Co ty a studium?

Michal Bárta: Dostal jsem se na Fakultu Tělesné Kultury na Univerzitě Palackého v Olomouci, kde jsem zdárně dokončil první ročník. Bylo to za mého působení v Zábřehu, kde jsme s klukama dojížděli každý den. Tréninky byly až v odpoledních hodinách, takže jsem měl ráno čas chodit do školy. Po roce školy jsem se stěhoval za fotbalem do Čáslavi a do Olomouce jsem prakticky přestal jezdit. Tímto prozatím skončila moje cesta studiem.
 
Michalovi děkujeme za čas věnovaný rozhovoru pro FotbaloveStadiony.cz a přejeme mu jen ty nejlepší brankářské zákroky v jeho kariéře. Třeba se sny stanou skutečností.Autor: Jiří Vojkovský | Foto: FotbaloveStadiony.cz a facebook Michala Bárty

  Strategičtí partneři Baníku    

  Hlavní partneři Baníku

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 4213© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |