FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Rusko má další stadion pro MS a Spartak nový domov

Moskva - Otkritie ArenaMoskva - Otkritie Arena 11.09.2014: Ruský prezident Vladimír Putin otevřel třetí stadion pro Mistrovství světa ve fotbale 2018. Nový stánek jménem Otkritie Arena je jediný stadion pro MS, který nebyl financován z peněz daňových poplatníků. V průběhu září se Otkritie Arena stane vůbec prvním domovem Spartaku Moskva, který na tento kýžený moment čekal dlouhá léta. Jeden z nejslavnějších, ne-li nejslavnější ruský klub, se snažil postavit svůj vlastní stadion od roku 1994.

Ale více než deset let ochutnával jen kalich hořkosti. Když ruský miliardář a vlastník Spartaku Leonid Fedun začal střádat plány na to, aby se klub přestěhoval do severozápadní části oblasti Tušino, jeho sen se stal realističtější. První plán mu sice nevyšel, ale dal základy tomu druhému, jenž byl v roce 2009 podrobně vypracován.

V květnu 2010 začaly přípravné práce nedaleko slavného letiště Tušino. Už v říjnu byly stavební práce v plném proudu a dokončení bylo oznámeno na konec roku 2012. To se posléze ukázalo jako nereálné, neboť v průběhu roku 2011 došlo ke značnému zpoždění. To souviselo i s navýšením rozpočtu, jenž vzrostl z 340 milionu na 420 milionu amerických dolarů. Na financování se nicméně nepodíleli daňoví poplatníci, pokryto bylo ze soukromých zdrojů Lukoil oligarchů Leonida Feduna a Vagita Alikperova. Otkritie Arena byla slavnostně otevřena 27. srpna ruským prezidentem Vladimirem Putinem. V pátek 5. září na ní sehrály první zápasy týmy Spartaku Moskva a Crvene Zvezdy Bělehrad.
 
Foto: Mos.ru (CC BY-SA 3.0)
 

Design stadionu vytvořily společnosti AIKOM Russia a Dexter Moren Associates. Zevnějšek stadionu je zdoben „šupinami“ ve tvaru klubového znaku, střídají se jeho tradiční červenobílé barvy. Exteriér stadionu zdobí velký displej. I sedačky na tribunách stadionu tvoří klubové barvy Spartaku, zejména červená má převahu. Pouze hlavní tribuna je jiná, kompletně pokrytá sklem. Stadion skládající se z dvoupatrových tribun má celkovou kapacitu pro 42 tisíc diváků. V případě potřeby může být navýšena o další čtyři tisíce. Všechna místa na západní tribuně byla určena pro partnerskou klientelu. Spodní část nabízí více než 5 tisíc prémiových křesel, zatímco horní má 48 skyboxů.

V okolí stadionu má vyrůst šest až osm tréninkových hřišť. Vzácností ve fotbalovém světě je vybudování vedlejšího stadionu, který bude určen pro zápasy v kruté zimě. Stadion bude zcela uzavřený, s kapacitou 12 tisíc míst.
 Foto: Дмитрий Садовников (CC BY-SA 3.0)


Autor: David Kubáň |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 5998© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |