FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

San Siro - světově známý kolos z Milána

Miláno - San Siro / G. MeazzaMiláno - San Siro / G. Meazza 28.05.2016: Stadion San Siro, oficiálním jménem Giuseppe Meazza, je domov fanoušků milánského AC i Interu zaslíbený. Jak známo milánský kolos hostí finále Ligy mistrů 2015/16. Pojďme si tedy tohoto italského obra mezi stadiony představit trochu detailněji. San Siro, respektive stadio Giuseppe Meazza má takřka ideální polohu, jakou by stadion měl mít - kousek od centra města. Ke stadionu několikrát denně a pravidelně jezdí nejeden autobus, trolejbus, tramvaj nebo metro. Tyto faktory zajišťují, že si na San Siro každý zápas najde cestu několik desítek tisíc fanoušků.

Stadion s velice dlouhou historií. I to je San Siro. První stavební kámen celého projektu, který inicioval tehdejší prezident AC Piero Pirelli, byl položen v roce 1925. Architekt stadionu se stal pan Ulisse Stacchini, který si už předtím připsal na konto povedených staveb třeba realizaci milánského hlavního nádraží.
  Stánek měl při své první podobě kapacitu 35 000 diváků, kteří se mohli pohybovat po čtyřech tribunách. Stadion byl dokončem v polovině roku 1926, jeho stavba vyšla investory na pět milionů lir (3,5 milionu euro, 87,5 milionů korun).




Slavnostní otevření nového milánského stadionu proběhlo v září 1926 zápasem AC - Inter Milán. Utkání tehdy skončilo výhrou, tehdy ještě hostující Interu Milán 6:3. Ligu stadion přivítal 6. října 1926 zápasem AC proti Sampierdarenese. Ani tahle premiéra se však domácímu celku moc nepovedla, Sampierdarenese si totiž odváželo tři body za výhru 2:1. První mezistátní utkání viděli diváci na San Siru 20. února 1927, kdy se odehrál přátelský zápas mezi domácími Italy a hosty z tehdejšího Československa - 2:2.





Itálie ve 40. letech prožívala fotbalový boom. Squadra Azzurra opanovala nejprve domácí Mistrovství světa 1934, kde v semifinále právě na San Siru vyřadila Rakousko a ve finále porazila Československo 2:1 po prodloužení. V roce 1938 pak ve Francii titul obhájila. Ale nepředbíhejme. První velký milník stadionu přišel v roce 1935, kdy se AC rozhodlo prodat svůj stánek městu. To se právě díky velkému zájmu o fotbal v roce 1938 rozhodlo stadion zrekonstruovat a zvětšit jeho kapacitu. Toto rožšiřování stadionu vyšlo město na 5.1 milionů lir, které se jim ale rychle vracely zpátky. Pořadatelé vydělali třeba jen na vstupenkách na zápas Itálie s Anglií (2:2) neuvěřitelnou 1/5 investované částky, tedy něco okolo 1,2 milionu lir.

Až do roku 1945 byl stadion určen jen a jen pro AC Milán. Právě v roce 1945 se na San Siro totiž nastěhoval úhlavní rival Rossoneri – Inter Milán, s jehož příchodem se stánek přejmenoval na Stadio Giuseppe Meazza. Meazza sice hrával za oba milánské kluby, za ten modrobílý ale odehrál o 328 zápasů víc. Není tedy divu, že se fanouškům AC název nelíbí, a tak svému domovu až do dnes říkají San Siro.


NA FOTBAL DO MILÁNAZÁJEZDY NA EURO 2016
.

Další rekonstrukce a zároveň modernizace stadionu přišla v roce 1954, která trvala rok. Po roce bylo San Siro opět otevřeno, teď už ale s kapacitou 85.000 diváků. V roce 1957 byli na stadion instalovány moderní světlomety, které umožňovaly hrát zápasy i v pozdních večerních hodinách. O deset let později byly na stadion instalovány ještě modernější a první elektrické ukazatele skóre.

Další a zatím i poslední rekonstrukce stadionu proběhla v letech 1989 - 1990 kvůli nadcházejícímu Mistrovství světa 1990. Právě během této rekonstrukce bylo na stadion "nastaveno" 11, tolik typických betonových traverz, bez kterých si San Siro jen těžko dokážeme představit. Kapacita stadionu se zastavila na 85.700 místech, na střeše stadionu se pak usadilo 256 světlometů.

Právě na Mistrovství světa hostil Stadio Giuseppe Meazza spolu s římským Stadio Olimpico nejvíce zápasů, celkem šest. Mimo jiné i čtvrtfinále Německo – Československo, ve kterém Čechoslováci podlehli svým sousedům 1:0.

Stadion má stejně jako ostatní evropské velestadiony i spoustu jiných využití. Častokrát se zde tvořily dějiny. Třeba při zápasu o titul mistrů světa v boxu mezi Duilio Loiem a Carlem Ortisem. Toho mimořádně sledované utkání, které vyhrál Ital Loi na stadionu živě vidělo přes 53.000 lidí. Na Stadio Giuseppe Meazza se představila i řada hudebních legend. 27. června 1980 do Itálie zavítal Jamajčan Bob Marley, na kterého se přišlo podívat neuvěřitelných 90 000 lidí! Podobný úspěch zaznamenal také v roce 1985 Bruce Springstee, v roce 1997 Bob Marley, v roce 2003 The Rolling Stones a v roce 2013 stadion přivítá i celosvětově známou kapelu Bon Jovi. V listopadu 2009 se zde představil Nový Zélend, místo fotbalistů ale na trávník vběhli rugbysté, kteří porazili domácí Italy 20:6.

San Siro není ale jen fotbalovým stánkem. Je také muzeem a kinem zároveň. Ze soukromé sbírky Onorato Arisiho bylo otevřeno 5.října 1996 muzeum, které všem návštěvníkům přiblíží historii stadionu a Interu a AC Milán. Kromě všemožných historických dresů, šál, obrazů je k nahlédnutí i 24 soch v životní velikosti. V kině, které je součastí muzea se promítá film o AC Milán, Interu Milán a Stadio Giuseppe Meazza.
  .
Maketa San Sira - 3D puzzle


NETfotbal.cz - San Siro .
Autor/Foto: FotbaloveStadiony.cz

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 16979



© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |