FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Stadion se 70 metrovou věží - ACF Fiorentina

Florencie - Artemio FranchiFlorencie - Artemio Franchi 04.04.2016: Dnes zavítáme do italské Florencie na prohlídku místního stařičkého stadionu jménem Aremio Franchi, jehož dominantou se stala rou 1933 sedmdesáti metrová věž. Nejdříve však stojí za zmínku, že podobně starých a dá se říct podobně zaostalých stadionů je dnes v Itálii většina. Proto také dřívější fotbalová velmoc, již dnes očividně zaostává za předními evropskými soutěžemi. Italský fanoušek by jistě rád chodil podporovat svůj tým do moderní arény, avšak než se Apeninský poloostrov pokryje novými stadiony, uplyne až na některé výjimky, ještě hodně let.

Vraťme se ke stadionu Artemio Franchi, který byl otevřen v roce 1931 při utkání s rakouským celkem Admira Vídeň. Na přání tehdejšího sportovního ředitele Fiorentiny byl stánek postaven v městské části Campo di Marte, jehož původní název zněl „Giovanni Francesco Berta“. Nová stavba nahradila starý stadion v ulici Bellini, který neměl kvalitu odpovídající klubu aspirujícímu na ty nejvyšší cíle a vyřešil se tak dlouholetý problém, že městu chyběl víceúčelový stadion.
  Stavba stadionu trvala dva roky a dělila se na dvě části. V první etapě výstavby roku 1930 byla postavena hlavní krytá tribuna a následně proběhla kolaudace. Po té pokračovala druhá část výstavby, ve které byly postaveny nekryté tribuny a ve Florencii známá věž Maratona. Došlo k druhé kolaudaci, tentokrát nových tribun a jako poslední byla v lednu 1933, po sérii úprav, uvedena do provozu i 70 metrů vysoká věž Maratona, dnešní dominanta stadionu. Stadion byl vytvořen slavným inženýrem Nervim ve stylu tehdejší moderní architektury do tvaru písmene "D". Což byl prvním tohoto typu v Itálii a jeho koncepce je dodnes obdivována. Tato unikátnost ovšem působí i značné problémy, jakékoliv zamýšlené úpravy jsou brzděny památkářskými úřady.

ACF Fiorentina - Stadio Artemio Franchi, Kapacita: 47,282

Foto: Gary Denham, Flickr (CC BY 2.0)
 

Jméno stadiou: Až listopadu 1991 byl původně městský stadion pojmenován "Artemio Franchi" po manažerovi, který zemřel při automobilové nehodě 12. srpna 1983. Artemio Franchi byl v sezoně 1951 – 1952 sekretářem ve Fiorentině, než se stal prezidentem italské fotbalové reprezentace a poté v roce 1968 dokonce viceprezidentem UEFA. Stejným jménem se pyšní i nedaleký stadion v Sieně.


Rekordní návštěva:
Rekord v počtu diváků byl zaznamenán v listopadu 1984 při utkání s Interem Milán, kdy přišlo 58 271 diváků.  Od roku 1989 se začalo s úpravami stadionu, který byl vybrán jako jeden z míst kde budou sehrány zápasy Mistroství světa 1990 v Itálii. Byly upraveny rozměry hřiště a zároveň zredukována kapacita stadionu na 47 282 míst. Novodobý rekord po rekonstrukci byl zaznamenán v utkání Poháru vítězů pohárů 1997, na střetnutí s Barcelonou přišlo 48 588 diváků.


Česká stopa ve Florencii:
Na stadionu Artemio Franchi bylo sehráno mnoho mezinárodních zápasů, například v květnu 1933 zde italská reprezentace porazila tým tehdejšího Československa 2:0. Své si na stadionu prožil bývalý český reprezentatn Tomáš Ujfaluši, který v dresu Fiorentiny odehrál za 4 sezóny celkem 123 zápasů.

Na dnešní dobu je však stadion již zastaralý, tak jako většina stadionů v Itálii. Výjimkou je samozřejmě nový Juventus Stadium postavený v roce 2011 a rekonstruovaný stadion v Udinese. V blízké době by se měl v italské Serii A také dočkat nového stadionu AS Řím. Plány na nové zázemí má v Itálii hned několik dalších klubů, např. Lazio, Palermo a právě také Fiorentina. Nedostatek financí však kazí většinu těchto plánů, které jsou převážně jen na papíře. Uvidíme, který italský klub přijde jako další s realizací výstavby nového stadionu.

Jiří Vojkovský |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 9167© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |