FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

The Dell, tady dříve pobýval Southampton

Southampton - The DellSouthampton - The Dell 14.09.2016: Více než sto let byl The Dell domovem anglického fotbalového klubu Southampton FC. Konkrétně od roku 1898 do roku 2001, než se klub přestěhoval do nového domova na St. Mary’s Stadium. V osmdesátých letech hrál Southampton své domácí zápasy v Antelope Ground, avšak v roce 1896 byl nucen se přestěhovat, neboť práva na pozemek získali developeři. Následoval krátký pobyt v County Cricket Ground, neboť už v roce 1897 klub oznámil, že koupil pozemek potřebný pro vybudování nového hřiště.

Nový stadion byl umístěn v přírodním údolí na sever od southamptonského vlakového nádraží. Souhampton FC koupil pozemek od železniční společnosti, která upustila od svého projektu vést přes toto místo železniční trať. The Dell byl oficiálně otevřen v září 1898 před utkáním proti Brightonu United, který Southampton posléze vyhrál 4:1.

The Dell se zpočátku skládal ze dvou krytých tribun s místy k sezení, vlezlo se na něj přibližně 25 tisíc diváků. Domov Southamptonu prošel dalším vývojem v roce 1928, kdy byla postavena nová západní tribuna, tu navrhl architekt Archibald Leitch. O rok později zničil požár východní tribunu, která tak byla záhy přestavěna v podobném stylu jako západní tribuna.
  Během druhé světové války, přesněji 30. listopadu 1940, dopadla během bombardování německými letouny na hrací plochu The Dell bomba, která vytvořila kráter v pokutovém území. Než bylo hřiště vráceno do původní pohyby, hrál Southampton své zbývající zápasy venku. V březnu 1941 postihlo The Dell další neštěstí, když na stadionu vybuchla munice uložená v zemi a způsobila velký požár na západní tribuně. Brzy poté však tribuna byla přestavěna a Southampton FC tak byl ve „vyhnanství“ pouze na začátku sezóny 1941/1942.


Autor: neznámý


V roce 1950 měl The Dell jako první ze všech anglických stadionu nainstalováno umělé osvětlení. První zápas pod světly reflektorů Southampton sehrál 31. října v přátelském utkání proti Boscombe Athletic. V poválečných letech praskala kapacita The Dell ve švech. Rekordní návštěva byla zaznamenána v roce 1969, kdy zápas mezi Manchesterem United navštívilo 31 044 diváků.

V té době byla jednou z nejvíce ikonických částí stadionu dvoupatrová terasa na jeho jižním konci. Druhé patro se skládalo ze tří boxů, které se podobaly a byly také nazývány jako čokoládové boxy. Tyto čokoládové boxy byly na začátku osmdesátých let nahrazeny novou rodinnou tribunou, která znovu doznala změn na začátku devadesátých let, kdy byl celý stadion kvůli událostem v anglickém fotbale povinně přestavěn k sezení.
   
Foto: Colin Smith (CC BY-SA 2.0)


Vzhledem k nedostatku míst měla tato nová tribuna zvláštní trojúhelníkový tvar, kdy na levé straně bylo odzdola nahoru jen šest nebo sedm sedaček a pravá strana měla přibližně pětinásobek tohoto počtu. Tím, že na všech tribunách byly přidělány sedačky, snížila se kapacita stadionu na pouhých 15 200 diváků. S nedostatkem dalších možností pro rozšíření tak bylo jasné, že si Southampton FC bude brzy hledat nový domov.

V roce 1999 byla zahájena výstavba St. Mary’s Stadium, tam se Southampton FC přestěhoval o dva roky později. Svůj poslední oficiální zápas na The Dell sehrál Souhampton v utkání Premier League proti Arsenalu. Vítězství 3:2 zařídil v poslední minutě místní hrdina Matthew Le Tissier, psal se 19. květen roku 2001. Brzy poté byl stadion zbourán a nahrazen sídlištěm. Bytové domy na sídlišti byly pojmenovány po bývalých hráčích Southamptonu.
 
Na místě The Dell dnes stojí bytové jednotky

Foto: David Martin (CC BY-SA 2.0)
 
Autor: David Kubáň |

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 6254© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |