FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Tréninkové centrum Realu Madrid - oáza z deseti fotbalových hřišť

Madrid - Valdebebas ParkMadrid - Valdebebas Park 18.08.2017: Stejně jako fotbalový stadion, je také tréninkové centrum nedílnou součástí každého profesionálního fotbalového klubu. Proto se nyní zaměříme na to největší centrum z fotbalového světa jménem Valdebebas Park, který je ve vlastnictví Realu Madrid. Úžasná zelená oáza z deseti fotbalových hřišť se nachází uprostřed vyprahlé krajiny na okraji Madridu a od svého otevření roku 2005 se neustále rozrůstá.


Poloha na periferii je určitě výhodou, protože leží v blízkosti dálnice i nového letištního terminálu a hlavně se může rozvíjet na rozsáhlé ploše, která by ve městě nebyla k dispozici. Konkrétně se jedná až o stovky hektarů pozemků, na nichž se očekává v budoucnu developerský rozvoj metropole. V rámci Real Madrid City se postupně přebuduje 120 hektarů (nyní je zrealizována zhruba polovina) ve sportovní areál s významným zastoupením zeleně a tím celý projekt pomůže zlepšit klima ve městě. Od slavnostního otevření v září 2005 se kontinuálně rozšiřuje, každý rok vzniká projekt na další hřiště, plochy zeleně a chystá se výstavba dalšího hotelu a parkoviště. Doplňuje se infrastruktura a zvyšují bezpečnostní opatření.

 
Foto: IOG.cz (The Institute of Groundsmanship Česká republika)Vybavení tréninkového centra


Valdebebas Park v téhle chvíli tvoří 10 rozměrových fotbalových hřišť a několik menších ploch pro speciální tréninky, jako je trénink brankářů, zahřívací cvičení nebo rozcvičování na měkkém podkladu pro hráče se zraněním. Čtyři hřiště jsou s umělým trávníkem, na nichž se pravidelně provádí dekomprese vsypů. Přírodní travnatá hřiště mají různé povrchy a čtyři jsou vybavena vyhříváním pro zimní provoz. Na hřištích pro A tým se sledují vlastnosti důležité pro herní parametry, jako je tvrdost povrchu, trakce míče atd., aby se co nejvíce přibližovaly podmínkám na hlavním hřišti. Nad všemi hracími plochami se tyčí úzké stožáry osvětlení v jednotném designu pro tréninky večer a v zimním období.

Hřiště pro B tým funguje jako samostatný stadion s vlastní tribunou a zázemím, celkově je pak kapacita tribun asi pro 11 000 diváků. Mládežnické týmy využívají sedm hřišť a moderní budovu akademie. Otevřený prostor všech sportovních ploch dává šanci slunečnímu svitu více než dost a není potřeba žádné umělé přisvětlování trávníků.
 
 

Personál Valdebebas Parku


V areálu pracuje 44 zahradníků, z toho o hřiště se stará jen 10 členná skupina, ostatní pečují o rozsáhlé plochy zeleně. Kromě dvou hlavních groundsmenů jsou všichni pracovníci pod agenturou a jsou klubem najímáni dle potřeby. Klub na svou činnost nedostává žádné dotace, vše hradí z vlastních prostředků.
 


Zelená oáza na okraji Madridu


Valdebebas Park není jen soubor hřišť a moderního zázemí pro sportovce, je to nádherná zahrada plná subtropických rostlin, teplomilných okrasných travin, cypřišů a vonící levandule. Každý volný prostor mezi hřišti a budovami je vyplněn záhony s kapkovou závlahou a hrubou vrstvou mulče pro snížení odparu vody. Na designu areálu i konstrukcí hřišť se podílel známý anglický groundsman Paul Burgess, který je hlavním manažerem sportovních ploch a současně i hlavním groundsmanem na stadionu Santiago Bernabéu.
   
Zdroj: www.IOG.cz - The Institute of Groundsmanship Česká republika z.s.

Institut vznikl jako česká pobočka anglické společnosti, která již více než 70 let sdružuje groundsmeny v Anglii. Spolek je aktivní oborové sdružení trávníkářů a správců fotbalových hřišť u nás, který jim pomáhá v jejich práci při ošetřování travnatých sportovních ploch. Základní poslání IOG ČR je vzdělávat je prostřednictvím základních kurzů, praktických cvičení, odborných seminářů a exkurzí a přinášet jim potřebné informace a rady vydáváním Sborníku. Také ve spolupráci s FAČR zvyšovat status jejich povolání a vytvářet standardy jejich činnosti.
 

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 8213© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |