FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

V anketě Stadion roku 2015 zvítězila Doosan Aréna

Plzeň - Doosan ArénaPlzeň - Doosan Aréna 16.12.2015: V podzimní části Synot ligy 2015/16 jste mohli hlasovat v 10 anketních otázkách pro nejlepší český stadion roku 2015. Témata jednotlivých otázek byly zaměřených na prostředí fotbalových stadionů - atmosféra, výhled na hrací plochu, choreografie či vzhled samotného stánku. V průběhu celé ankety o prvenství soupeřil Eden Slavie Praha, vítěz prvního ročníku ankety Stadion rou 2013 a plzeňská Doosan Aréna.

Celkem bylo zaznamenáno 19 316 hlasů, z nichž 4 892 rozhodlo o vítězství stadionu Viktorie Plzeň! Doosan Aréna získala celkem 154 bodů. Jen o 3 body méně obdržela druhá Eden Aréna se 4 192 hlasy, a jako třetí v pořadí se umístil další vršovický stánek – Ďolíček Bohemians 1905.
  BODOVÁNÍ: V každé anketní otázce byl stadion ohodnocen 1 až 16. body. Stadion, který získal nejvíce hlasů, obdržel 16 bodů. Stadion, který obdržel v součtu všech 10 anketních otázek nejvíce bodů, je vítězem ankety. V případě obdržení stejného počtu bodů, rozhoduje vyšší počet obdržených hlasů.

Vítězný stadion obdržel před prvním jarním, domácím zápasem (Plzeň - Teplice) skleněnou trofej Stadion roku 2015, vyrobenou firmou Poháry Bauer.

 
Adolf Šádek - generální manažer Viktorie Plzeň přebírá skleněnou trofej za vítězství v anketě Stadion roku 2015 od Jiřího Vojkovského (autor ankety).


Vítězný stadion Viktorie Plzeň se také objevil na plakátě magazínu Pro Football.

 
 KONEČNÉ POŘADÍ ANKETY - STADION ROKU 2015

1.     

Viktoria Plzeň
Doosan Aréna

4 892 hlasů

154 bodů

2
.     

Slavia Praha
Eden Aréna

4 192 hlasů 

151 bodů

3.     

Bohemians 1905
Ďolíček

2 143 hlasů 

137 bodů

4.     

Sparta Praha
Generali Aréna

2 035 hlasů 

125 bodů

5.   

Slovan Liberec
Stadion U Nisy

1 328 hlasů 

115 bodů
  Průběh celé ankety jste mohli také sledovat v časopise Pro Football, který nabídnul v lednovém vydání celé její zhodnocení. Vybrané anketní otázky byly v časopise a na webu FotbaloveStadiony.cz okomentovány osobami z fotbalového prostředí - jejich komentáře si můžete přečíst přečíst níže.
   
  1. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Který stadion Synot ligy je podle vás vzhledově nejzajímavější?


 • KOMENTÁŘ DAVIDA KALOUSE

  Velmi povedený je stadion v Uherském Hradišti. Tribuny jsou sevřené, všechno je blízko trávníku. Prostě ideální i svojí kapacitou pro daný region.


  Druhý stadion, který se mi líbí, je Eden. Myslím, že patří k nejkrásnějším stadionům u nás. I proto, že byl oproti ostatním vlastně postavený nedávno. Z pracovního pohledu, je pro TV přenosy ideální. Ovšem z venku působí trochu chladně a moc fotbalový stadion nepřipomíná.

Milan BarošDavid Kalous - redaktor ČT

Třetí v pořadí je pro mě vzhledově nejzajímavější stadion na Letné. Je to jasná dominanta městské části. Z něj je nejvíc cítit historie. Už z dálky se pozná, že se jedná o fotbalový stadion.
 2. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Na kterém stadionu Synot ligy je podle vás nejlepší atmosféra?


 • KOMENTÁŘ RADKA SLONČÍKA

  Kdyby to jen šlo, na první místo bych jednoznačně zařadil atmosféru na Bazalech! Ne jen proto, že jsem v Ostravě s velkým fotbalem začínal a provází mě prakticky celý život, ale proto že atmosféra na vyprodaných Bazalech byla opravdu úžasná! Vždycky to prožívala celá kabina…


  Jelikož jsou Bazaly a ligový fotbal na nich již minulostí, musím na první místo zařadit stadion Sparty. Stadion je celý uzavřený, zastřešený a tribuny blízko hřiště, což vytváří pravou fotbalovou atmosféru. Blízký kontakt s diváky ocení asi každý fotbalista.

Milan BarošRadek Slončík - bývalý fotbalista Baníku Ostrava a současný trenér U17

Na druhé místo řadím podobný stadion, ale v menším provedení - stadionu Miroslava Valenty na Slovácku, kde se fanoušci umí fotbalem opravdu bavit. Jako třetí zvolím určitě slávistický Eden – nový, pěkný krytý stadion opět s tribunami blízko hřiště, to se vždycky atmosféra vnímá lépe. Největší zážitek mám z tribun Edenu, když tam hrála Viktorka Plzeň proti Barceloně, to byla opravdu síla!


 • KOMENTÁŘ JANA JAROŠE

  U mě vítězí Ďolíček. Atmosféra vytvořená fanoušky Bohemky je o to obdivuhodnější, že nejde o uzavřený stadion obepnutý tribunami ze všech čtyř stran. Pokřik kotle "zelená" i odpověď "bílá" lze slyšet i jinde, ale ve Vršovicích zní podle mě nejlíp.


  Na druhé místo řadím zaplněnou Letnou, myslím pražskou, zlínskou jsem dosud neměl to štěstí navštívit. Atmosféra zvlášť při derby bývá výborná, a to pochopitelně též zásluhou příznivců hostujícího mužstva, ať už jde o Slavii nebo Bohemians 1905.

Milan BarošJan Jaroš - šéfredaktor časopisu Pro Football

Na třetí místo bych dal Bazaly, jenže jaksi nelze... Váhám mezi libereckým a plzeňským stadionem. Přednost dám Štruncovým sadům, pochopitelně ve stavu po rekonstrukci.
 4. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Na kterém stadionu Synot ligy umí podle vás domácí fanoušci vytvořit nejlepší choreografii?


 • KOMENTÁŘ JIŘÍHO VOJKOVSKÉHO

  Jelikož se s opravdovou choreografií setkáme v české lize jen na několika stadionech, sestavit pořadí těch nejlepších nebude až tak obtížné. Navíc, když nám po loňské sezoně odpadl dle mého názoru, jasný adept na vítězství – Bazaly!

 • Když vezmeme v úvahu, že řeč je o choreografii na domácím stánku, do trojky nejlepších patří v téhle sezoně určitě fotbalové arény v tomto pořadí: Slavia Praha, Viktoria Plzeň a Sparta Praha. Dále se umí na domácím stánku pěkně vyznamenat také fanoušci Slovácka a samozřejmě Bohemians 1905.

Jiří Vojkovský - FotbaloveStadiony.cz, autor ankety Stadion roku 2015

Když bych však použil často užívané slovní spojení „kdyby“, tak by s tímto pořadím jistě zamíchala choreografie na bývalém brněnském stadionu Za Lužánkami, který koncem června 2015 po 14 letech znovu ožil. A bezpochyby již zmíněné Bazaly, které naopak koncem května 2015, na neodhadnutelně dlouhou dobu, zhasly.


 • KOMENTÁŘ RADKA SLONČÍKA

  Musím začít tím co je mi nejbližší, i když je to už bohužel minulost – Bazaly. Ty bych zařadil bezkonkurenčně na první místo. Dokonalá, nápaditá choreografie roztažená přes tři obrovské sektory „FCB“, mnohdy i přes celé Bazaly. Tohle nemá u nás opravdu obdoby!


  Přejdu zpátky do reality, tedy hodnocení aktuální scény choreografie. Když si vybavím chorea na tribuně sever v Edenu, patří jednoznačně na první místo. Na druhé místo zařadím určitě letenskou Generali Arénu – kartóny v barvách Sparty přes celý stadion či jiné choreografie jsou moc zajímavé.

Milan BarošRadek Slončík - bývalý fotbalista Baníku Ostrava a současný trenér U17

Nová éra plzeňského fotbalu naučila fanoušky Viktorky také pracovat s choreografií, né vždy však vkusně. Přesto jí zařadím na třetí místo. Mimo pořadí nesmím zapomenout na Ďolíček a stadion Slovácka, kde se taky setkáme s nápaditým choreem domácího kotle.

 5. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Který stadion nabízí z většiny míst nejlepší výhled na hrací plochu?


 • KOMENTÁŘ LUKÁŠE VALY

  Ať se snažím být sebevíc objektivní, jasně mi vychází náš domácí stadion, tedy Eden. Tribuny jsou kolmé, ve výhledu nebrání žádná síť, plot nebo jakýkoliv sloup. Z každého místa je vidět krásně. Ostatní stadiony je pro mě velmi těžké hodnotit, protože většinu z nich znám pouze ze sektoru hostů, kde jsou ve většině případů ty nejhorší podmínky z celého stadionu.

  Dobře je vidět například na Bohemce, v Plzni i v Liberci. Není to špatné také na Spartě a rád mám také zápasy na Slovácku. 

Milan BarošLukáš Vala (Strašák) zástupce slávistických fanoušků

Naopak nejhorší výhled je tradičně v Brně a v Jihlavě, kde nám dokonce několikrát před sektor hostů postavili tréninkovou bránu, takže výhled na hřiště byl příšerný. Na Dukle se mi líbí strmé tribuny, ze kterých je dobře vidět, ale kvůli atletické dráze jste daleko od hřiště, což je škoda. Suma sumárum, jasně pro mě vítězí Eden. Teď ještě, aby fotbalisti přidali to nejdůležitější - kvalitní výkony a do Edenu bude zase radost chodit - na jakékoliv místo na stadionu.


 • KOMENTÁŘ DAVIDA KALOUSE

  Z pohledu televizního komentátora má velmi dobrý výhled na hrací plochu stadion Sparty na Letné. Ovšem některá místa pro fanoušky na tomto stánku jsou nevýhodná, zvlášť v prvních řadách a za brankou, kde není moc dobře vidět. Třeba na Julisce, kde hraje své domácí zápasy Dukla, jsou komentátorské pozice hodně vysoko, tedy i diváci z nejvyšších řad mají pohled na hřiště z ptačí perspektivy.

  Naopak super výhled mají fanoušci i my novináři v Edenu, Uherském Hradišti nebo nově ve Vítkovicích. Tam je ale atletická dráha a tak je to k trávníku o trochu dál.

Milan BarošDavid Kalous - redaktor a komentátor ČT

Špatné nejsou Teplice a ani Liberec. Stadionů, kde my novináři máme výborný přehled o hře, je v Synot lize hodně. Když to tedy celkově zhodnotím, nejlepší výhled je na Spartě, druhý na Slavii a třetí v pořadí bych umístil Liberec. Na opačném pólu tabulky jsou Mladá Boleslav a Jihlava, kde jsou tribuny nízko a není tam takový nadhled na hru. Ostatně to je vidět i v TV přenosech.

 6. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Na kterém stadionu Synot ligy je nejvhodněji umístěn sektor hostů?


 • KOMENTÁŘ LUKÁŠE VALY

  Z pochopitelných důvodů musím z hodnocení vynechat sektor hostů v Edenu, ačkoliv je zřejmé, že by absence jakékoliv sítě a stejný výhled jako z ostatních sektorů v Edenu byly plusovými body.

  Sektory hostů mají na většině českých stadionů stejnou pozici, tedy roh stadionu, případně tribuna za bránou. Jedinou výjimkou je Ďolíček, kde jde sektor hostů po celé délce hřiště. Pozicí tedy jasně vede. Horší už je to však s akustikou a kapacitou. V dlouhém sektoru vysokém pouhých pár řad se vytváří atmosféra velmi těžko.

Milan BarošLukáš Vala (Strašák) zástupce slávistických fanoušků

Naopak v Liberci se díky uzavřenému typu stadionu se střechou dá vytvořit skvělá kulisa. Podobně je tomu v Mladé Boleslavi, Teplicích, Plzni, Olomouci, Jablonci, na Slovácku a na Spartě. Sektor hostů nyní není špatný ani ve Vítkovicích, ale svými zážitky a vzpomínkami mám Baník pořád zafixovaný na Bazalech. Ty měly své kouzlo.

Otevřené tribuny atmosféře nepomáhají, což potvrzuje například sektor ve Zlíně. V Příbrami sice také chybí střecha, to ale kompenzuje velikost a pozice sektoru hostů, kdy je fanouškům poskytnuta celá tribuna za bránou. Ideální pro vlajkoslávu na plotě.

Sektor hostů není ideální na Dukle, kde je umístěn v rohu tribuny, daleko od hřiště a vůbec nejhorší sektory hostů jsou v Brně a hlavně v Jihlavě. Jihlavě dobré jméno nedělá ani místní security s vybavením jako z akčních počítačových her .

Suma sumárum, na většině stadionů jsou sektory hostů na podobném místě a s podobnými podmínkami. Skvělá pozice je na Bohemce, nejhorší naopak v Brně a v Jihlavě.

 7. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Který stadion Synot ligy je podle vás nejbezpečnější a má nejschopnější pořadatelskou službu?


 • KOMENTÁŘ JIŘÍHO VOJKOVSKÉHO

  Vzhledem k čerstvé, nelidské události v podobě teroristických útoků v Paříži, jehož součástí byl také národní stadion Stade de France, bych se poohlédnul po situaci, při níž se diváci dostali urychleně na bezpečnější pozice, tedy na hrací plochu – což je moc důležité. Většinu tragických událostí, které se v minulosti odehrály na fotbalových stadionech, způsobilo přelidnění a následné ušlapání. Což může nastat v případě paniky na stadionech, které mají tuto možnost omezenou například ještě v podobě oplocením mezi diváky a hrací plochou. 

Jiří Vojkovský - FotbaloveStadiony.cz, autor ankety Stadion roku 2015

Není to tak dávno, kdy ploty byly běžnou ještě záležitostí na českých stadionech. Nebo strmé či vyvýšené tribuny více než metr nad zemí jsou také v tomto případě nelehkou překážkou. Tímto samozřejmě nechci z českých stadionů dělat něco nebezpečného. Právě naopak, vše se postupně vyvíjí a spěje kupředu. Berme také v úvahu, že česká nejvyšší soutěž má v posledních letech průměrnou návštěvnost kolem 5000 diváků na zápas a tzv. přelidnění, hrozí opravdu málokdy. Výjimkou je Plzeň, kde mají plný dům (11 700 diváků) prakticky každý zápas, dále derby pražských „S“ a dříve několikrát do roka vyprodané zápasy na Bazalech (17 372 diváků). Ty kupříkladu měly nad oplocením mezi hřištěm a ochozy, navíc ostnatý drát, vyjma hlavní tribuny.

Tím bych chtěl poukázat, že při hlasování opět obstojí modernější stadiony, které již tyto bezpečnostní kritéria splňují - Eden, Doosan či Generali Aréna, nebo nově zrekonstruovaný Městský stadion v Ostravě Vítkovicích (kapacita: 15 123). Ten jsem navštívil na posledním domácím zápase České reprezentace proti Srbsku a z tohoto pohledu umožňuje stadion snadný únikový východ na atletickou dráhu a hřiště pomocí překročení zhruba metrové zídky.

 8. ANKETNÍ OTÁZKA

 • Který stadion Synot ligy má podle vás nejpraktičtější střídačky?


 • KOMENTÁŘ MARTINA SVĚDÍKA

  V první řadě bych chtěl říct, že jako trenér střídačky až tak moc nevnímám. Před zápasem si člověk na chvíli sedne a pak stejně celý zápas prostojí nebo prochodí kolem. Když se daří a vítězí se, je každá střídačka dobrá...

  Když se však zaměřím na střídačky v naší lize, které jsem jakožto bývalý trenér Baníku Ostrava měl možnost poznat, ty nejpraktičtější a tedy nejlepší mají určitě novodobé stadiony jako má Plzeň, Slavia či Sparta.

Martin Svědík - trenér reprezentace U-20

Střídačky na takovýchto moderních stadionech jsou pohodlné, je z nich dobrý výhled na hřiště a především jsou blízko lajny, což je důležité pro kontakt s hráči. Takovýchto střídaček je u nás samozřejmě více, hned mě napadá stadion na Slovácku nebo na Bohemce. Na těchto stadionech se navíc dobře vnímá atmosféra – fanoušky máte hned za zády. Z takového Ďolíčku navíc jde cítit tradice a pohoda mezi fanoušky, i když nezažívá Bohemka v posledních letech lehké období. Stejně tak jsem to vnímal na Bazalech a tím mi Baník přirostl k srdci! To už jsem trošku odbočil od střídaček, ale fanoušci a atmosféra, to je to, proč se fotbal především dělá!
 PARTNEŘI ANKETY
   

fotbalový magazín

prodejce fotbalových potřeb

výrobce sportovních pohárů

Autor: Jiří Vojkovský | Anketa probíhala ve spolupráci: FotbaloveStadiony.cz a Pro Football

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 8123© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |