Znojmo - Městský stadion
20.09.2013: Zastupitelé Znojma schválili opravu stadionu a vylepší tak fotbalový stadion na úroveň první ligy. Město vloží nanejvýš deset milionů a od státu žádá dotaci padesát milionů. Stadion dostane nové osvětlení, vyhřívaný trávník s kotelnou a rekonstukci tribuny a zázemí. Šéf klubu Ota Kohoutek doufá, že na jaře již fotbalisté 1. SC Znojmo vyběhnou na domácí trávník. Výpočet nákladů podle připraveného projektu dosahuje sto tří milionů bez daně, sdělil znojemským zastupitelům starosta Vlastimil Gabrhel.
Záležitosti nezbytné pro splnění licenčních požadavků fotbalové asociace mají vyjít na pětašedesát milionů korun. Současně navrhl, aby zastupitelé schválili žádost o padesát milionů státní dotace. „Ministerstvo financí požaduje desetiprocentní spoluúčast, město by tedy platilo do šesti a půl milionu, zhruba dvěma miliony pomůže ještě kraj,“ dodal starosta.
Naprostá většina z třiadvaceti přítomných zastupitelů návrhy schválila. Někteří však dali najevo obavu z vysokých stožárů osvětlení. „Projekt podporuji, zhodnotí se jím majetek města. Ovšem obávám se, že sklápěcí stožáry, se kterými projekt počítá, zůstanou nakonec většinou vztyčené. Možná by bylo lepší pořídit teleskopické,“ uvažoval bývalý radní, nyní nezařazený zastupitel Jiří Ludvík, který také varoval před nechvalně známými fanoušky některých klubů. Podobně mluvil opoziční zastupitel Jiří Kacetl, který stožáry označil za noční můru. „Něco takového je na vnějším okraji hradebního pásu historického Znojma nemyslitelné. Obávám se také možných potyček fanoušků v přilehlém parku, kam se mohou přesunout po zápase,“ řekl zastupitelům Kacetl.
ZAJÍMAVOSTI:
Kritikům oponoval zastupitel František Šebela. „Z rizikových utkání není třeba mít strach. Vždyť na zápas Znojma se
Spartou přišlo sotva dvě stě lidí. Zbytečný je také strach ze světel, klub je využije tak na dva zápasy za sezonu. Podobně jako vyhřívaný trávník je to požadavek, který si vymyslela fotbalová asociace a musí jej zkrátka splnit i kluby, které je téměř nepotřebují,“ komentoval Šebela. Podle starosty jsou obavy zbytečné. „Hydraulické stožáry vychází z požadavku památkářů. Při přípravě jsme ověřovali i teleskopickou variantu. Ovšem ta by stála čtyřicet milionů, hydraulika dvacet. Stabilní stožáry by stály deset milionů. Vlajkonoši budou mít do svého sektoru vstup z nového parkoviště u ulice Jana Palacha,“ sdělil Gabrhel.
Rozhodnutí zastupitelů přivítal šéf klubu Ota Kohoutek. „Vážím si toho, že naši partneři plní dohody a děkuji jim. Za těchto podmínek bychom měli na jaře už hrát doma. Věřím, že vše zvládneme časově i finančně. Předpokládám, že odhadovanou cenu nejméně o čtvrtinu sníží výběrové řízení. Stavba stožárů zabere nanejvýš pět týdnů, opravy zázemí mohou firmy dělat i v zimě, kdy je málo zakázek. A máme spočítáno, že na trávník potřebujeme přesně dvaatřicet dnů,“ vypočítal Kohoutek. Své prvoligové zápasy hrají zatím znojemští fotbalisté v Brně na "
Srbské".
VIZUALIZACE ZNOJEMSKÉHO STADIONU:
Zdroj:
Znojemský deník | Autor: Martin Moštěk | Vizualizace:
1scznojmo.cz