FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Vzpomínka na Parkstadion, bývalý domov Schalke 04

Gelsenkirchen - ParkstadionGelsenkirchen - Parkstadion 16.10.2016: Parkstadion, pojmem mezi německými stadiony, byť na své scéně působil jen 28 let. Pojďme si připomenout tento bývalý domov Schalke 04, na kterém hornický klub z Gelsenkirchenu působil v letech 1973 až 2001, a poté se přestěhoval do modernější Velstins Areny. Během téměř třicetileté éry zažil Parkstadion nejen mistrovství světa ve fotbale, ale také koncerty slavných hudebníků, jakými byli Michael Jackson, kapely The Rolling Stones či Pink Floyd. První plány vybudovat větší stadion pro Schalke 04 vedení klubu střádalo na začátku 60. let.

Do té doby hrálo Schalke domácí zápasy na Glückauf-Kampfbahn s kapacitou pro 34 tisíc diváků. Jednání kolem výstavby Parkstadion se táhly až do října 1967, kdy nakonec městská rada dala výstavbě zelenou. Radní přesvědčilo blížící se mistrovství světa 1974 v Německu a s ním spojená touha být hostitelským městem. Stavět se začalo o dva roky později a 4. srpna 1973 došlo ke slavnostnímu otevření Parkstadion, kdy Schalke 04 hostilo v přátelském zápase Feyenoord Rotterdam.

   
Foto: Arne Müseler (CC BY-SA 3.0 DE)
 

Na mistrovsví světa 1974
hostil Parkstadion celkem pět zápasu. Dodnes si drží jeden statistický primát, dosud nejvyšší vítězství v historii mistrovství světa si na něm připsala Jugoslávie, která porazila Zair 9:0. O čtrnáct let později přivítal Parkstadion dva zápasy mistrovství Evropy 1988. A v neposlední řadě také první kolo finálového dvojutkání Poháru UEFA 1997 mezi Schalke a Interem Milán.

Stadion samozřejmě stárl a se začátkem devadesátých let se už nahlas mluvilo o jeho nedostatcích. Například nedostačující komfort pro návštěvníky, ochozy daleko od hřiště, chybějící střecha a další drobné nedostatky. Proto se Schalke 04 začalo poohlížet po zbrusu novém stadionu. Tím vysněným stánkem se nakonec stala Veltins Arena, s jejíž výstavbou se začalo v roce 1998. K oficiálnímu otevření došlo o tři roky později.


Foto: Stephan Hoogerwaard


Poslední soutěžní zápas
na Parkstadion tak Schalke 04 odehrálo proti SpVgg Unterhaching 19. května roku 2001. A nebyl to ledajaký zápas, Schalke si totiž po vítězství 5:3 mohlo zajistit před zraky 65 tisíc diváků svůj historicky první ligový titul a stylově se rozloučit se svým domovem. Avšak Bayern proti Hamburgu vyrovnal ve čtvrté minutě nastaveného času a radost fanoušků Schalke tím proměnil v hořké zklamání.

 

Proměna Parkstadionu po uzavření (2001)


Foto: Walter Koch, Lizenz: CC BY-SA 4.0

 

O Parkstadionu a Veltins Areně se dočtete také v unikátní knize

   Fotbalové stadiony - Historie, fakta a příběhy evropských stadionů


Autor: Jiří Vojkovský

Patron: Milan Baroš
 


OBJEDNAT  KNIHU 

CENA: 369 Kč
+ časopis Pro Football


 

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 8967© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |