FotbalTour.cz - zájezdy a vstupenky na fotbal

Zajímavosti z německých fotbalových stadionů

Lipsko - Red Bull ArenaLipsko - Red Bull Arena 04.10.2016: „Můj dům – můj hrad“ zní přísloví snadno aplikovatelné i na všechny fotbalové stadiony. Výhoda domácího prostředí je bezesporu nedílnou součástí úspěchu v jednotlivých utkáních ať již na klubové úrovni či na té reprezentační. Svůj podíl na tom kromě znalostí prostředí a adekvátního komfortu má samozřejmě i poměrově větší část domácích fanoušků ženoucích svůj klub jako dvanáctý hráč k vítězství. Své o tom ví i nejeden evropský klub.

Proto se nabízí pohled na tradiční bundesligové prostředí, kterým je bezesporu stadion Borussie Dortmund a prostředí úplného nováčka. Tím je jednoznačně RB Lipsko, checte-li RB Leipzig. Lipský klub je navíc nováčkem nejen mezi bundesligovou elitou, ale prakticky mezi fotbalovými kluby vůbec. O samotném zrodu klubu RB Lipsko, které proběhlo nedávno v roce 2009 se dostaneme níže.


Borussia Dortmund a stadion Signal Iduna Park


Největší německý fotbalový svatostánek, jménem Signal Iduna Park, který pojme přes 80 tisíc diváků je sám o sobě lákadlem. Dokáže všal i při omezené kapacitě pro pohárové soutěže, kdy se instalací sedaček sníží kapacita na „pouhých“ 66 tisíc diváků, hnát žlutočerné barvy domácích kupředu. Ač stadion prošel několika významnými rekonstrukcemi pro zvýšení komfortu nejen hráčů, ale i samotných diváků, jsou to právě fanoušci, kteří dokáží udělat parádní atmosféru zápasů.


Právě choreografie, které nejčastěji zdobí Südtribüne, také nazývaná jako „Gelbe Wand“ – tedy žlutá stěna, uchvátí nejen fandy Borussie, ale i nezaujaté diváky potažmo hostující příznivce.


 
I jejich zásluhou tak Dortmund na domácím stadionu drží již čtyřiadvacetizápasovou šňůru neporazitelnosti v německé Bundeslize, naposledy prohrál v dubnu 2015 s Bayernem Mnichov. Například s posledním soupeřem Realem Madrid na domácí půdě neprohrál ještě nikdy, se španělskými týmy celkově jen dvakrát – v roce 1996 s Atléticem Madrid a následně v roce 2010 s FC Sevilla shodně 0:1. Po loňské účasti v druhé nejprestižnější evropské soutěži je letošní liga mistrů pro fanoušky opět vysněným lákadlem. A nepochybně také sázkařským rájem, jelikož aktuální výsledky pasují BVB do role velice žhavého kandidáta na postup do pozdních fází vyřazovacích bojů.Nováček RB Leipzig letos stále neporažen


Velmi kontroverzní tým z bývalého východního Německa dělí fotbalový svět. Někteří jej milují, jiní naopak odsuzují. Historie klubu začíná totiž teprve v roce 2009, kdy byl založen a následně působil v páté nejvyšší soutěži, aby se během sedmi sezón probojoval až mezi německou elitu. Ač RB v oficiálním názvu má v překladu znamenat „travnaté míčové hry“, je každému jasné, že hlavním sponzorem červených býků (die roten Bullen) je výrobce energetických nápojů, po němž je pojmenována mimo jiné i téměř 43 tisícová pevnost Red Bull Arena.  Významné finanční injekce tak na ostatní tradiční týmy i s více než stoletou historií působí právě jako červený hadr na býka. Tým z Lipska se tak stal terčem několika symbolických útoků, kdy na stadion byla při saském derby s Dynamem Drážďany provlečena například uříznutá hovězí hlava, jinde utkání zdobily transparenty „Ničíte náš sport, my zničíme vás“ nebo „Tradici nelze koupit“.

Ať tak či onak, fotbalově tým svou úlohu zvládá, když na svém domácím stadionu letos porazil například právě zmíněný Dortmund 1:0, v šesti odehraných utkáních nejvyšší soutěže pak ze zápasu ještě neodcházel bez bodu, když si připsal 3 výhry a 3 remízy a drží prozatím v tabulce příčky zajišťující pro příští rok účast v evropských pohárových soutěžích.

Krátká historie však dává klubu možnosti jednoduchých statistik, které jsou zveřejněny na týmové stránce. Ve 115 utkáních na domácím stadionu dokázal tým 73krát zvítězit, tedy téměř ve dvou třetinách utkání, poraženi odcházeli býci pouze 16 krát s celkovým brankovým poměrem více než 2:1. V součtu pak na stadion zavítaly již téměř 2 miliony fanoušků.

Zdroj: www.skyscrapercity.com Zdroj: www.skyscrapercity.com Zdroj: www.skyscrapercity.com Zdroj: www.skyscrapercity.com Zdroj: www.skyscrapercity.com Zdroj: www.skyscrapercity.com Foto: www.skyscrapercity.com

NETfotbal.cz - pro fanoušky

Diskuze

Počet zobrazení: 3969© 2012 - 2022 FotbaloveStadiony.cz - Jiří Vojkovský | Obchodní podmínky |